Előszó
BEVEZETÉS A járóbeteg-szakellátásban elszámolható tevékenységek listáját a WHO által 1978-ban kiadott (International Classification of Procedures in Medicine, Geneva, 1978. ISBN 92 4 154124, 92 4...
Tovább
Előszó
BEVEZETÉS A járóbeteg-szakellátásban elszámolható tevékenységek listáját a WHO által 1978-ban kiadott (International Classification of Procedures in Medicine, Geneva, 1978. ISBN 92 4 154124, 92 4 154125 3) Orvosi Eljárások Nemzetközi Osztályozására (továbbiakban OENO) alapozva, azt kibővítve, de besorolási elveit megőrizve a 9/1993. (IV. 2.) NM rendelet 2. melléklete tartalmazza.
A költségek változását, az orvostudomány állandó fejlődését követve a tevékenységi lista és annak pontértéke folyamatosan változik. A népjóléti miniszter által működtetett Kódkarbantartó Munkabizottság feladata (6/1998. (III. 11.) NM rendelet) a szükséges változtatások szakmai előkészítése. A Munkabizottságban a Népjóléti Minisztérium szakértőin kívül a GYÓGYINFOK és OEP munkatársai dolgoznak, esetenként a MOK és az egyes szakmák képviselőivel, míg a Díjtétel-egyeztető Bizottságban a Magyar Orvosi Kamara, az ÁNTSZ, az egyes egészségügyi területek érdekképviseletei vesznek részt.
A Szabálykönyv általános és részletes részből alt. A Szabálykönyv részletes részének feladata az egyes tevékenységek leírása, s annak megadása, hogy mely tevékenységek nem számolhatók el egy megjelenés során egymás mellett. Vannak olyan tevékenységek, amelyeknél az egyik a másikat magában foglalja, vagy az egyik a másiknak javallatát kizárja. A Szabálykönyv írja le azt is, hogy egy beteg ellátása kapcsán milyen korlátozások léteznek, mely beavatkozások nem végezhetők el. A szabálykönyv általában nem tér ki arra, hogy milyen kórisme esetén, mely eljárások végezhetők, minthogy a kórisme gyakran az eljárás közben vagy annak eredményeként állapítható meg, vagy az eljárást az elkülönítő kórismézés céljából végezték. Egyes eljárások pedig a kórismétől függetlenül végezhetők el. Ez nem jelenti azt, hogy a szakmai minőség-ellenőrzés, illetve egyes kivizsgálási és kezelési szabályok tekintetében ne lehetne vizsgálni az adott diagnózisú betegnél végzett egyes eljárások indokoltságát.
A tevékenységi listát nemcsak a pénzügyi elszámolás, hanem a betegdokumentáció, a szakmai adatgyűjtés és a belső szakmai statisztika terén is célszerű alkalmazni, ezért az ellátóhelyeken végzett adatgyűjtés során minden kórismét és beavatkozást a hivatalos kódlisták (BNO, OENO) szerint kell feljegyezni. Ez nem jelenti azt, hogy a megnevezések tekintetében ne lehetne eltérni a kódkönyv nyelvezetétől, ha a helyileg használt megnevezés tartalmilag egyértelműen fedi a hivatalos lista értelmét, és a létező megnevezésnél részletesebb vagy azt értelmező leírást ad. Nem fogadható el az összevonást, vagy új értelmet adó megnevezés.
Vissza