1.067.073

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Szabadegyházak, vallási kisebbségek és a diktatúrák Európában a 20. században

A veszprémi Pannon Egyetem Antropológia és Etika Tanszéke, valamint a Kisegyház-kutató Egyesület közös konferenciája (2011. május 17. Veszprém)

Szerző
Budapest
Kiadó: Gondolat Kiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 204 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 14 cm
ISBN: 978-963-693-472-9
Megjegyzés: Angol nyelvű összefoglalóval.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Fülszöveg

Ez a kötet a veszprémi Pannon Egyetem Antropológia és Etika Tanszéke és a Kisegyház-kutató Egyesület Szabadegyházak, vallási kisebbségek és a diktatúrák Európában a 20. században címmel rendezett konferencia szerkesztett anyagát tartalmazza. A tanulmányok azokkal a problémákkal és kihívásokkal foglalkoznak, amelyek a kisebbségi egyházakat érték a totalitárius rendszerek működése idején a 20. századi Európában. A politikai hatalommal nem rendelkező és a nyilvánosságot befolyásolni alig képes kisebb vallási közösségek több esetben a történelmi egyházaknál komolyabb megszorításokat is elszenvedtek. A korlátozás vagy a kompromisszum a mindennapi élet lényegét képezték. A könyv arra az alapvető kérdésre keresi a választ, hogy a szabadegyházak hogyan élték túl ezt az ellenséges környezetet. A diktatórikus rendszerekhez való viszonyulásuk az ellenállástól az alkalmazkodáson át egészen az együttműködésig terjedt. Érdekes jelenség, hogy a magyarországi kisegyházak a fasizmussal szemben az... Tovább

Fülszöveg

Ez a kötet a veszprémi Pannon Egyetem Antropológia és Etika Tanszéke és a Kisegyház-kutató Egyesület Szabadegyházak, vallási kisebbségek és a diktatúrák Európában a 20. században címmel rendezett konferencia szerkesztett anyagát tartalmazza. A tanulmányok azokkal a problémákkal és kihívásokkal foglalkoznak, amelyek a kisebbségi egyházakat érték a totalitárius rendszerek működése idején a 20. századi Európában. A politikai hatalommal nem rendelkező és a nyilvánosságot befolyásolni alig képes kisebb vallási közösségek több esetben a történelmi egyházaknál komolyabb megszorításokat is elszenvedtek. A korlátozás vagy a kompromisszum a mindennapi élet lényegét képezték. A könyv arra az alapvető kérdésre keresi a választ, hogy a szabadegyházak hogyan élték túl ezt az ellenséges környezetet. A diktatórikus rendszerekhez való viszonyulásuk az ellenállástól az alkalmazkodáson át egészen az együttműködésig terjedt. Érdekes jelenség, hogy a magyarországi kisegyházak a fasizmussal szemben az ellenállást választották. A kommunizmus évtizedeiben már inkább a rendszerrel való együttműködés jellemezte tevékenységüket.
Daniel Heinz: történész, teológus, az Európai Hetednapi Adventisták Történelmi Levéltára vezetője és a Magdeburghoz közeli Friedensaui Teológiai Főiskola (Theologische Hochschule Friedensau) oktatója.
Rajki Zoltán: történész-szociológus, habilitált főiskolai tanár, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatója; a Kisegyház-kutató Egyesület elnöke.
Simon Ervin: etnográfus-történész, a Kisegyház-kutató Egyesület tagja. Vissza

Tartalom

Előszó 7
Foreword 11
Szigeti Jenő: A vallásszabadság bilincsei, avagy hogyan lehet egyházakat nem egyházként kezelni
Jegyzetek az 1895. XLIII. tc. utóéletéhez a Horthy-korban 15
Khaled A. László: A metodista egyház hatósági megítélésének ellentmondásai a Horthy-korszakban 32
Daniel Heinz: The Law of God, Individual Conscience, and Antimilitarism: Seventh-day Adventist Commitment to Nonviolence 57
Annegret Dirksen: A katonai szolgálat megtagadása:
fejlődések Magyarországon és Németországban 72
Szebeni Olivér: Igazolási eljárás
1946-1948 82
Lakatos Judit: A kommunista államhoz való viszony kialakulása/kialakítása a metodista egyházban 1945 után 90
Rajki Zoltán: Szabadegyházak egyháziasítása az 1960-as években Magyarországon 105
Holló Péter: Kisegyház-politika Magyarországon az 1970-es években 119
Köbel Szilvia: Egyházak, vallásfelekezetek törvényes elismerése 1945 után Magyarországon 136
Vörös Géza: Az állambiztonság hálózaton kívüli információszerző technikái 183
Összegzés 197
Summary 199
Kötetünk szerzői 201
A konferencia programja és előadásai 203
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem