1.067.327

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Tanulmányok Debrecen és a megye felszabadulásának 40. évfordulója tiszteletére

Különlenyomat a Déri Múzeum Évkönyve 1983-1984. kötetéből

Szerző
Szerkesztő
Fotózta
,
Kiadó:
Kiadás helye: Debrecen
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 86 oldal
Sorozatcím: A Hajdú-Bihar Megyei Múzeumok közleményei
Kötetszám: 43
Nyelv: Magyar  
Méret: 23 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: Különlenyomat. Fekete-fehér fotókkal, reprodukciókkal illusztrálva. Angol és német nyelvű összefoglalóval.
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Gazda László
A múzeumok 40 éve Hajdú-Bihar megyében
1944-1984
Több mint hétszázezren látogatják évente manapság Debrecen, Hajdú-Bihar megye múzeumait. A Déri Múzeum mellett egyre nagyobb... Tovább

Előszó

Gazda László
A múzeumok 40 éve Hajdú-Bihar megyében
1944-1984
Több mint hétszázezren látogatják évente manapság Debrecen, Hajdú-Bihar megye múzeumait. A Déri Múzeum mellett egyre nagyobb népszerűségnek örvend a világhírű szobrászművésznek, a Debrecenben született Medgyessy Ferencnek emlékmúzeuma, az ún. Borsos-villában elhelyezett, s az itteni irodalmi hagyományokat szép kiállítással reprezentáló Irodalmi Múzeum. Holló László festőművész egykori lakóházában berendezett, most épp megújuló és bővülő életműkiállítás szintén a múzeumügy utóbbi évek alatti gazdagodásának példája. Hajdú-Bihar megyében 19 múzeumi egység, helytörténeti kiállítások, emlékhelyek, tájház fogadják a látogatókat. A haladó kultúrtörténeti hagyományokhoz híven 1945 óta jelentős eredményekkel gyarapodott a múzeumügy e tájon. 40 esztendő fejlődésének fontosabb jellemzőivel, a múzeumi munka jelentősebb eseményeinek felvillantásával Debrecen városa, s a mai Hajdú-Bihar megye felszabadulásának 40. évfordulója előtt tisztelgünk.
A második világháború pusztításai - különösen a német SS alakulatok 1944. március 21-i, debreceni bevonulása után - nem kerülték el az akkor már országos hírű és értékű Déri Múzeumot sem. Ahogy azt Sőregi János, a múzeum akkori igazgatója jelentésében leírta: „Szept. 17-én éjjel, a 4. bombázáskor leégett a Nagytemplom és a városháza, teletalálatot kapott a Déri Múzeum. Por-, füst- és vérködben vonaglott egy letűnt korszak szenvedésbe kárhozott világa." A Déri Múzeum épülete súlyos károkat szenvedett. Szétrombolt tetőzet, átszakadt mennyezetek, törmelékek alá került kiállítási vitrinek szomorú, tragikus látványt nyújtottak. A debreceni céhemlékeket bemutató terem falán hatalmas, ágyúgolyó által ütött rés tátongott. A szomszédos Déri György Néprajzi Múzeumot (ma a Füvészkert utcai általános iskola) szintén nagy károk érték a bombázás következtében. A múzeum akkori alkalmazottai - Sőregi János, Lükő Gábor múzeumőr, Balogh István segédőr, de a többiek is, elsősorban Vincze József gépész-portás - nagyon sokat tettek azért, hogy a múzeum műtárgyait, berendezéseit megmentsék a további károktól, a pusztulástól.
1944. október 19. A Szovjetunió Vörös Hadserege felszabadította Debrecent. Új élet kezdődött Debrecenben, s ez egyben az egész ország számára is az új élet kezdete. Debrecenben a Déri Múzeum Közművelődési Könyvtára volt az első olyan kulturális intézmény, amely a város felszabadulása után elkezdte működését 1944. december 15-én. A könyv- és oklevél tár anyagából mindössze 350 kötet semmisült meg. Ezt mutatja, hogy 1943. végén a törzsállomány 27 443 kötetből állt, s ez az egyévi gyarapodással 1944 végére 27 544-re növekedett. A könyvtár vezetője Balogh István segédőr lett, munkatársai Árvay Anna és Disznós Vilma voltak.
Vissza

Tartalom

Gazda László: A múzeumok 40 éve Hajdú-Bihar megyében 3
Módy György: Építészettörténeti jelentőségű régészeti kutatások Hajdú-Biharban 19
Sz. Kürti Katalin: Négy évtized képzőművészeti gyűjtőmunkája a Déri Múzeumban 27
V. Szathmári Ibolya: A "nép" művészetének négy évtizede Hajdú-Bihar megyében 49
Bényei Miklós: A Hajdú-Bihar megyei sajtó negyven éve 75
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem