Előszó
A XXVII. Nyári Olimpiai Játékok előtt időszerűnek éreztük, hogy az olimpiai eszme népszerűsítését szolgálva különféle szellemi vetélkedések szervezésével eldöntsük, melyik iskolában, megyében, az ország melyik vidékén ki tud többet az olimpiai mozgalomról.
Az újkori játékok során 1912-től rendeztek versenyeket zenében, irodalomban, festészetben, szobrászatban, építészetben.
A szellemi megmérettetéseken Hajós Alfréd és Lauber Dezső 1924-ben stadiontervével második, 1928-ban dr. Mező Ferenc: "Az olimpiai játékok története" című művével első, 1932-ben Manno Miltiades "Birkózók" szobrával második, majd 1948-ban dr. Földes Éva "A fiatalság forrása" című művével harmadik díjat nyert.
Versenyzőink között szerepelt egy Heves megyei játékos, aki először 1952-ben vett részt országos szellemi vetélkedőn. Az évek során újabb és újabb érdeklődők kapcsolódtak be, s jegyezték el magukat az olimpiai mozgalommal.
A MOA első országos jellegű szellemi vetélkedőjét az atlantai olimpiai játékok tiszteletére szervezte 1995-96-ban. Ennek tapasztalatait felhasználva 1999 októberében hirdettük meg a "SYDNEY 2000" millenniumi szellemi olimpiai vetélkedőt, amely 2000. június 17-ig tartott. A vetélkedő öt fordulóban került lebonyolításra. Az első két fordulót a megyei írásbeli selejtezőket, valamint a megyei döntőket a helyi sportigazgatási szervek rendezték, a területi középdöntők, az elődöntők és a döntő szervezése, lebonyolítása, a kérdések, feladatok összeállítása a MOA feladata volt. Ennek a három fordulónak a feladatait gyűjtöttük össze azzal a céllal, hogy segítsük az olimpiai vetélkedőket szervezők munkáját.
Kiadványunkban tizenöt feladatcsoportban mintegy hétszáz kérdés szerepel. Csupán azokat a feladatokat hagytuk ki, amelyekhez az egyes fordulókban illusztrációként karikatúrákat, fényképeket, hanganyagokat és videó bejátszásokat alkalmaztunk.
A kérdések és válaszok a sydney-i olimpia előtti állapotot tükrözik.
Reméljük, hogy összeállításunkat hasznosítani tudják a vetélkedők szervezői, ezzel is hozzájárulva az olimpiai eszme terjesztéséhez és népszerűsítéséhez.
Vissza