Előszó
Mindezidáig abban a hiszemben éltem, hogy egy szórakoztató, ismeretet frissítő és gyarapító rejtvénylap főszerkesztőjeként nem érhet meglepetés, ha játékról van szó, hiszen mindent tudok a...
Tovább
Előszó
Mindezidáig abban a hiszemben éltem, hogy egy szórakoztató, ismeretet frissítő és gyarapító rejtvénylap főszerkesztőjeként nem érhet meglepetés, ha játékról van szó, hiszen mindent tudok a fejtörőkről, de főleg a rejtvényfejtés sokszor kiszámíthatatlan hatásáról, szenvedéllyé válásáról, a fejtők sokféle késztetéseiről és különös szokásairól. A sudoku, ez az újnak mondott, de eredetét tekintve valójában ezer évnél is régebbi játék huszonegyedik századi hirtelen sikere alaposan megtépázta a fent említett magabiztosságomat, a gyors felismerő képességembe vetett hitemet.
Pedig már akkor gyanút foghattam volna, amikor ez év tavaszán-nyarán jó ismerősöm, Will Shortz, a The New York Times világtekintélynek számító rejtvényrovat-vezetője, száznál több fejtörőkiadvány szerzője, a rejtvényfejtő világszövetség volt elnöke felhívta figyelmemet a Nagy-Britanniában tomboló, és lassan világjárvánnyá váló számrejtvényőrületre. Mentségemre szolgáljon, hogy amikor e-mailen elküldte a „nagy találmányt", a 9x9-es négyzetrácsból álló sudoku-ábrát és a játékszabályt, nem volt nehéz felismernem, hogy ez egy az egyben a mi bűvös négyzetünk. Az első sudokut - egy japán rejtvénylapból véve - Magyarországon ugyanis ezzel a címmel közölte a Füles 1995. április 5-ei száma. Noha, több mint tíz éve azóta is rendszeresen megjelenik e feladvány lapunk logikai rovatában, de - finoman fogalmazva - az egy évtized alatt egyszer sem hozta lázba olvasóinkat. Miért éppen most lenne sikere? - hesegettem el Will Shortz, majd pedig később lapigazgatóm jelzését. Elmúltak már azok az idők, amikor mindenben a „nyugatot majmoltuk". Egyszóval, nem feltételeztem, hogy valaha is sudoku-láz tör ki Magyarországon.
A nemzetközi sudoku-járvány azonban nem kerülte el kis hazánkat sem. Elsőként a legnagyobb példányszámú, a hét minden napján megjelenő bulvárlap adott hírt 2005. július 13-án a szigetországi sudoku-szenvedélyről, majd az ezt követő hetekben, hónapokban sorra tűntek fel heti és napilapjainkban a számrejtvényábrák. Október elején napvilágot látott az első magyar Sudoku rejtvényújság, és a könyvesboltok újdonságpolcain gomba módra szaporodnak a különböző sudoku-kötetek. Most már - igaz, egy kissé megkésve - a Füles is „lépett". Annál is inkább, mert (mint már arról szó volt) mi mutattuk be előszóra hazai rejtvényfejtőknek a lapokban, kiadványokban változatlanul újdonságként tálalt logikai fejtörőt. Első lépésként egy, több mint 200 sudokut tartalmazó könyvvel lepjük meg e divatossá vált rejtvény régi és újdonsült híveit, kezdő, közép és haladó fokú fejtőit.
Vissza