1.062.071

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Struktúrák, Szervezetek, Stratégiák 1994/1-2.

Az MTA Ipar- és Vállalatgazdaság-kutató Intézet folyóirata/Ipargazdasági Szemle - XXV. évfolyam 1-2. szám

Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Több jelentős magyar közgazdaság- és politikatudományi kutatóműhely közös kutatási program végrehajtására fogott össze 1993 ősze és 1994 tavasza között. A kutatásnak Magyarország EU-csatlakozási... Tovább

Előszó

Több jelentős magyar közgazdaság- és politikatudományi kutatóműhely közös kutatási program végrehajtására fogott össze 1993 ősze és 1994 tavasza között. A kutatásnak Magyarország EU-csatlakozási kérelme szakmai megalapozásához kellett segítséget adnia, és a kérelmet a magyar kormány 1994 áprilisában be is nyújtotta Brüsszelben.
A kutatócsoport erőfeszítései azonban teljesen csak akkor érhetik el céljukat, ha a kutatás során összegyűjtött és feldolgozott hatalmas anyagról a szakmai közvélemény is megfelelő képet kap. A csatlakozás magyarországi előkészítésének valóban szakmai közüggyé kell válnia úgy, hogy az érintett tudományágak képviselői ne csak magát a csatlakozási folyamatot követhessék nyomon, hanem minél szélesebb körben bekapcsolódhassanak annak megalapozásába, a magyar tárgyalási magatartás és érvrendszer előkészítésébe is.
Folyóiratunk összevont száma a magyar EU-csatlakozási esélyek, lehetőségek és érettség sokoldalú elemzésére végrehajtott kutatási program irányítója, az MTA Világgazdasági Kutató Intézet és a folyóiratot gondozó MTA Ipar- és Vállalatgazdaság-kutató Intézet, a kutatási együttműködés egyik résztvevője közös kiadásában jut el olvasóinkhoz. Az összevont szám a két intézet közös válogatásában tartalmazza a kutatási program legtöbb olyan közgazdasági elemző anyagát, amely a csatlakozási esélyeket és lehetőségeket magyar szempontból új megvilágításba helyezheti.
Inotai András bevezető tanulmánya a kutatás tanulságait rendszerezi és foglalja össze. Ez az áttekintés az Európai Unió fejlődésének jövőképébe ágyazza a Magyarországgal szemben támasztható csatlakozási kritériumok, valamint a magyar csatlakozással kapcsolatos EU-n belüli, illetve magyar érdekek latolgatását. Fontos tanulsága, hogy a múlt EK-kibővülési tapasztalatai Magyarország számára csak igen korlátozott mértékben, vagy egyáltalán nem jelenthetnek hivatkozási alapot. Maga az EU is kritikus fejlődési szakaszban van. Pénzügyi teherbíró-képessége sem a régi, és a további kibővülés is sokkal több tagállami érdeket sértene, mint korábban.
Mindez nem jelenti azt, hogy a magyar csatlakozási kilátások eleve rosszak. Azt azonban igen, hogy reálisan kell értékelni a jószándékú ígéreteket, és olyan csatlakozási feltételekért kell síkra szállni, amelyek az EU nyújtotta tárgyalási mozgástér maximális magyar kihasználása nyomán születhetnek meg. Vissza

Tartalom

Inotai András: Magyarország EU-tagságának kritériumrendszere (kutatási összefoglaló) 9
Artner Annamária - Éltető Andrea - Meisel Sándor: Az Európai Unió korábbi kibővülésének tapasztalatai 54
Balázs Péter: Az Európai Unió érettsége és hajlandósága új tagok felvételére 81
Kecskés László: EK-magyar jogharmonizáció 107
Rácz Margit: A csatlakozási kritériumok és a magyar érdekek 124
Sass Magdolna: A visegrádi országok EK-érettsége 136
Okruczky Katalin: Külső és belső egyensúlyunk az EU kritériumrendszere szempontjából 153
Penyigey Krisztina - Török Ádám: Magyarország iparfejlesztési dilemmái és az EK-integráció 167
Viszt Erzsébet - Ványai Judit: Munkaerőpiac és nemzetközi versenyképesség 191
Botos Balázs: Támogatáspolitikánk az EK-tagság tükrében 210
Farkas György: Magyar vállalati felkészültség, tapasztalatok és problémák az EK-val kapcsolatban 219
A szakterület új könyvei 233
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem