Előszó
Olvasóimhoz!
Édesanyák és kedves kartársaim! - Négy évtizedes óvónői működésem alatt mindig behatóan foglalkoztam a gyermeklélek tanulmányozásával. E tanulmányaim alapján öntudatosabban akartam eszközeimet megválogatni. Az eddig megjelent könyveimben ennek alapján, hosszú kipróbálások után, összeállítottam a kisdednevelő intézetekben az évi foglalkoztatás és játék anyagát. Kimértem mennyiségét, hogy a gyermeket ki ne fárasszuk se lelkileg, se testileg: de állandó és változatos szórakoztatásáról gondoskodjunk és az mindenoldalú legyen. A gyermek harmonikus fejlődése ezt megkívánja.
E célt szolgálja a "Beszélgetések 3-6 éves gyermekek számára" írott könyvem is. Jellenz Margit, Papp Mária „Testgyakorlás és játék" című könyve, vitéz Komárnoky Gyula "Rajz könyv" és "Ovodai kisdedkézimunka" című művei és e könyvem, melynek címe: "Kicsinyek meséskönyve". Aki gyermekével szakszerűen akar foglalkozni, vagy a kisdedóvodában helyesen foglalkozni, ezeket a könyveket alig nélkülözheti, mert ezek mutatják meg a helyes utat és adnak a felelőségteljes feladat elvégzéséhez segítséget.
A jó mesék hiányát mindig éreztem és nélkülöztem. A mesét számra ugyan nem, csak minőségre találtam alkalmatlannak kicsinyek számára. Lörinczy György neves írónk egyik pályázati bírálatán igen helyesen állapította meg, hogy „a meseírók legáltalánosabb hibája az, hogy az emberi élethez, a gyermek hétköznapi életéhez alig mernek nyúlni. A közismert meséinknek azonkívül, hogy gyermeklélektani szempontból alig motiválhatók, ez az egyik főhibája, amelynek természetszerű következménye, hogy a gyermeket hidegen hagyják.
A gyermek 3 éves korában már erősen érdeklődik mindaz iránt, amit más cselekszik. Panaszolják, hogy nagyon kíváncsi. Áldott ez a kíváncsiság, mert ebből fakad lelkiéletének fejlődése! - Mindent látni, mindent hallani, ez a legfőbb törekvése minden gyermeknek.
Vissza