Előszó
Mi a Linux?
A Linux szigorú értelemben csak magát a rendszermagot jelenti. Ilyen mag a lelke minden UNIX-szerű operációs rendszernek. A rendszermag önmagában azonban nem egy teljes operációs rendszer. UNIX rendszerekhez hatalmas mennyiségű ingyenes szoftver áll rendelkezésre, melyek a Linux számára is szabadon hozzáférhetőek. Ezek azok a programok, amelyek az operációs rendszert olyanná teszik, amit már könnyen használhat bárki.
A legtöbb ilyen program GNU változata a kereskedelmi programoknak és legtöbbjük az eredetinél is jobb képességekkel rendelkezik. Közülük a GNU C/C++ fordító, ami jelenleg a legjobb elérhető fordító, egyben talán a leghíresebb program is. Nem szabad megfeledkeznünk a rengeteg kis programról, a burkokról, a fájl- és szöveg-segédprogramokról (mint a sed, az awk vagy a perl), a szövegszerkesztőkről (pl. a vi), vagy a teljes körű fejlesztői munkakörnyezetekről (mint az Emacs).
A Linuxot az XFree86™ grafikus rendszer teszi teljessé (legutóbbi stabil verziója a 4.2.0), ami a Linux úgynevezett X Window rendszerének a megvalósítása (jelenleg X11 6.6-os kiadás), és amely teljesen kompatibilis az X Consortium, Inc. hivatalos X11 R6.6 csomagjával.
Mindezek az elemek sok egyéb eszközzel, alkalmazással és szórakoztató programmal (játékok) együtt alkotják a teljes rendszert, amit a hétköznapokban Linuxként ismerünk. Rengeteg ingyenes szoftver hozzáférhető, és egy működő Linux rendszert többféleképpen is össze lehet állítani.
Ezen a ponton kell megemlítenünk a Linux disztribúciók készítőit, jelen esetben a SuSE Linuxot. Disztribúciónak nevezünk egy válogatást a széles választékú ingyenes szoftverekből. A végtermék a SuSE Linux CD-k esetében egy több mint 2000 szoftvercsomagból álló gyűjtemény. Természetesen a disztribúció sokkal több, mint egy programgyűjtemény, elég, ha az ingyenes telepítési segítségre, a könyvekre (mint ez) és egyéb szolgáltatásokra gondolunk.
Vissza