Előszó
A társadalmi-gazdasági folyamatok megismeréséhez, befolyásolásához, a gazdaság működtetéséhez egyre inkább szükség van a statisztikai adatok és módszerek széles körű alkalmazására. A jelenségek közötti kölcsönös összefüggések megismerése, kezelése egy bizonyos statisztikai szemléletet és a módszertani eszközök alkalmazásában megfelelő jártasságot igényel. A számítástechnika térhódítása, a kész statisztikai programcsomagok hozzáférhetősége csak az alapvető módszertani ismeretek birtokában válhat a gazdasági elemzömunka értelmes segítőjévé.
Könyvünk útmutatásul szolgál a statisztika általánossá vált módszereinek alkalmazásához, a kapott eredmények értelmezéséhez és felhasználásához.
E munkánk előzményeként kell említenünk a Statisztikai módszerek a gazdasági elemzésben c. könyvünket, amelyet a Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó jelentetett meg 1987-ben és amely a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen folyó mérnökközgazdász képzés általános statisztikai kurzusának tananyagául szolgált. A könyv átdolgozásához igyekeztünk figyelembe venni az oktatás során szerzett tapasztalatokat, illetve a statisztika oktatásában megfigyelhető fejlődési tendenciákat, a komputeres szoftverek hozzáférhetőségében elért pozitív változásokat.
A célunk az volt, hogy a gyakorló közgazdászok kezébe olyan kézikönyvet adjunk, amely a mindennapi munkához leggyakrabban igényelt statisztikai módszereket tartalmazza, alkalmas a statisztikai ismereteik felfrissítéséhez, esetenként bővítéséhez is.
E szakkönyvet oktatási célra tananyagként is használni kívánjuk. A szükségképpen korlátozott terjedelmű szakkönyv azonban nem merítheti ki a statisztikai módszertani eszköztárat, inkább csak válogatásnak tekinthető.
A különböző statisztikai módszerek bemutatása során törekedtünk a folyamatosságra, az egyszerű tárgyalási módra és a szemléletességre. A levezetéseket, bizonyításokat terjedelmi okok miatt többnyire mellőztük, hiszen az ismertetett módszerek szilárd megalapozást nyertek a statisztikai tudomány részéről.
Esetenként azonban a statisztikai alapelvek, fontosabb összefüggések, tételek megértését számítógépes szimulációk alapján is próbáljuk megkönnyíteni.
Az egyes módszerek tárgyalását konkrét példával zárjuk, amely mind a szükséges számanyagot és a számításokat, mind a kapott eredmények interpretálását tartalmazza. A példákhoz többségükben valós statisztikai adatokat is használtunk.
Vissza