Előszó
Jegyzetünk a Pécsi Tudományegyetem hallgatói számára egységesen kötelező három félév "Statisztika" tananyagát tartalmazza.
Az egyetem képzési céljának megfelelően elsősorban a mikro-ökonómiai szférában elhelyezkedő közgazdászok statisztikai ismeretanyagát kívántuk ezzel a jegyzettel megalapozni. Hallgatóinkat vállalati, szövetkezeti közgazdasági szakemberekké kívánjuk képezni, ezért a három félév keretében megismertetjük az általános statisztika módszereit, azok főbb gyakorlati alkalmazásával együtt. Példáink többsége a vállalati, szövetkezeti alkalmazási területékre utal, esetenként azonban megjegyezzük, hogy e módszereket hogyan használják fel a népgazdaság magasabb aggregátumaiban, a minisztériumok, a funkcionális szervek, az intézetek és az intézmények.közgazdasági munkaterületein.
Célunk az, hogy hallgatóink korszerű statisztikai ismeretanyagot sajátítsanak el, ezért az általános statisztika alapvető témáin kivül röviden tárgyaljuk az ökonometria, a termelési függvények elmélete és a döntéselmélet egyszerűbb és általánosan használt tételeit. E témakörben a magyar nyelven kevésszámban megjelent forrásmunkák mellett alapvetően a külföldi szakirodalomra támaszkodtunk. E tárgykörökben - a tanulmányi idő korlátai miatt - csak elemi ismereteket tudunk adni, ezzel elsősorban a figyelmet kívántuk felkelteni és alapot adni a további önképzéshez.
Minthogy jegyzetünk témái eléggé változatosak, s a szerzők a tanitás során nemcsak az alapelemekkel, hanem a legfontosabb alkalmazási lehetőségekkel is meg akarják ismertetni a hallgatókat, ezért több gyakorlati példán szemléltetjük az ismeretanyagot. Annak érdekében, hogy a hallgatók számára világosan elkülönüljön az a rész, amit meg kell tanulniok attól, amely csak illusztrációul szolgál, az utóbbiakat a jegyzetben függőleges vonallal jelöltük.
Jegyzetünk a statisztikában alkalmazott formai követelményeknek ugy kiván eleget tenni, hogy az egyes anyagrészekben a szokásos hazai jelölésmódok és a hazánkban meghonosodott fogalmi meghatározások mellett utalunk a szakirodalom más, külföldi forrásmunkáiban alkalmazott jelölésekre, vagy terminológiákra, hogy majd a gyakorlati alkalmazás során az Egyetemünkön végzett közgazdászok az esetleg eltérő megnevezés, vagy jelölésmód mellett felismerjék a tanult tartalmat.
Jegyzetünk összeállítása során számoltunk azzal, hogy Egyetemünk képzési célja nem teszi lehetővé, hogy a hallgatók gazdaságstatisztikai ismereteket kapjanak más önálló tananyag keretében. Ugy véljük azonban, hogy közgazdasági munkaterületen dolgozók számára elengedhetetlen követelmény a legfontosabb gazdaságstatisztikai fogalmak és módszerek ismerete...
Vissza