Előszó
A tankönyv a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskola szocális szervező szakos hallgatói számára készült.
A Statisztika és demográfia című tárgy mindössze egy féléves kollokvium.
Ebből következik, hogy a szerzőnek olyan tárgyi ismeret összefoglalására kellett törekednie, amelyet a levelező tagozatos hallgatók túlterhelés nélkül képesek befogadni és amelynek ismerete tőlük megkövetelhető. Ebből fakad, hogy a könyv egyes fejezetei - főleg a Statisztika részben - egyenetlenek, esetenként a fogalmak, eljárások és módszerek csupán felsorolásszerűen kerülnek ismertetésre. Ezt kívánják ellensúlyozni a tankönyv tartalmát kiegészítő forrásmunkák. A széles körű szakirodalom forrásanyag (szakkönyvek, statisztikai kiadványok, cikkek, kutatások eredményei) az érdeklődők, a tananyagról többet tudni akarók szakmai, tudományos és gyakorlati többletinformáció-igényét kívánják kielégíteni. A tankönyv tartalma összhangban van a szociálisszervező-képzés érvényben lévő tantervével.
A tankönyv szerkezete, címének megfelelően, két fő részből áll. Az első fő rész a Statisztika, amely rövid áttekintést ad a statisztika alapismereteiről, módszertanáról. Célja, hogy a hallgatók megfelelő jártasságot szerezzenek statisztikai adatfelvételek megtervezésében és az adatok feldolgozásának technikai végrehajtásában. Egyúttal képesek legyenek a statisztikai közlemények adatait minőségileg értékelni és a jelenségekben rejlő törvényszerűségeket megállapítani. Ezt szolgálják a gyakran előforduló szövegközi példák, számadatok is, amelyek - szociális szervezőkről lévén szó - a szociálpolitika, a szociális gondoskodás legfontosabb népesedései, egészségügyi jellemzőit mutatják be.
A tankönyv második fő része a Demográfia, amelyre a szerző érthető módon nagyobb hangsúlyt helyez. Terjedelmében és részleteiben is ezzel a témakörrel foglalkozik mélyrehatóbban.
A demográfia tantárgy célja a demográfia alapfogalmainak, alapismereteinek elsajátíttatása, amelyek megértése feltételezi a statisztikai ismereteket. Feladata, hogy a szociális szervezők tiszta képet nyerjenek a népességben lejátszódó jelenségekről és folyamatokról, megértsék ezek változásainak okait, és tájékozódjanak a bennük fellelhető törvényszerűségekről, hatásukról a szociális gondoskodásra.
Vissza