1.067.317

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Stabilizáció és kibontakozási esélyek 2009-2010

Szerkesztő
Grafikus
Budapest
Kiadó: ECOSTAT Gazdasági és Társadalmi Kutató Intézet
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 143 oldal
Sorozatcím: Stabilizáció és kibontakozási esélyek
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 27 cm x 20 cm
ISBN:
Megjegyzés: Színes grafikonokkal illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Az ECOSTAT éves konferenciáinak tematikáját immár hagyományosan az ország stratégiai feladatainak, lehetőségeinek és kihívásainak kérdései határozzák meg. így a „Belépés a XXI. századba", az „Irány... Tovább

Előszó

Az ECOSTAT éves konferenciáinak tematikáját immár hagyományosan az ország stratégiai feladatainak, lehetőségeinek és kihívásainak kérdései határozzák meg. így a „Belépés a XXI. századba", az „Irány az Európai Unió", a „Kihívások, jövőképek" vagy az elmúlt évi „Rendszerváltásunk mérlege - lehetséges felzárkózási pályák Magyarországon. Stratégiai forgatókönyvek: 2007-2020" című konferenciáinkon is ezt a feladatot tűztük ki célul. Minden esetben a konferencia témájához illeszkedő intézeti tanulmánykötetet tettünk közzé.
A világgazdasági válság még hangsúlyosabbá tette a fenti hagyomány folytatásának szükségességét. A válság globális jellege - úgy nemzetközi, mint európai keretek között - felerősítette az erőviszonyok átrendeződését. A magyar gazdaság és társadalom nagyon mélyen beágyazódott a nemzetközi munkamegosztásba, ezért mozgásterét, fejlődési lehetőségeit, a hazai életkörülményeket meghatározó erőtérmozgásokat nagyobb távlatban indokolt figyelembe venni.
A 2010-es év abban a tekintetben is erősíti a fenti megközelítés igényét, hogy az Európai Unió keretei között most formálódik a lisszaboni stratégiát folytató és megújító EU 2020 program. Az európai uniós fejlesztési irány nemcsak mozgástérként alapvető jelentőségű, hanem azért is, mert felépítése a nemzeti stratégiák tartalmára és módszertanára épít: a hazai stratégiai módszertani és fejlesztési kutatások elhanyagolása az uniós szintű, nagy távlatú fejlesztésből való kisodródással járhat. Másfelől az előttünk álló, 2010-2011 közötti évekre esik az unióban a spanyol-belga-magyar részvétellel zajló trióelnökség időszaka is, azaz a stratégiai fejlesztés jellegét, kidolgozását illetően a hazai kutatóintézeteknek is feladatuk van.
A válság ugyanakkor szétfeszítette a hagyományos stratégiai tervezés kereteit, és az instabil időszakok távlati forgatókönyveinek összeállítása rövidebb távú, operatívabb stratégiai lépések kimunkálását is igényli.
Az ECOSTAT stratégiai kutatásaiban jelentős volt 2009-ben az MTA Világgazdasági Kutatóintézettel közösen végzett kutatás, amelynek keretében az intézetünkben készített, mintegy ezerötszáz oldalnyi tanulmány összefoglalását és tanulságait kerekasztal-konferencia keretében mutattuk be 2009 őszén. A szerteágazó következtetések között az egyik leglényegesebbnek az a tendencia mutatkozik, amely a lisszaboni folyamatban is felértékelt fenntartható fejlődés paradigmáját gondolja újra - ennek következtében a hosszú távú pályák és a konszolidációs stratégiák részben ellentmondó irányainak szigorúbb összecsiszolását követeli meg. A válsággal ugyanis kimerülni látszik az eddigi növekedési pálya, továbbá ki lehet mutatni, hogy a globalizáció első nagy válságának szerkezete alapvetően eltér a korábbi krízisektől. Többek között abban, hogy a konjunkturális hullámok összetorlódnak, globális hullámokká erősödnek, és ezek hirtelen zuhanással, ugyanakkor elhúzódó fellendülési lehetőségekkel járnak. Továbbá a feltételezett W alakú kibontakozás másodvisszaeséseket is magában foglalhat. Magyarországnak a kilábaláshoz a jelenlegi szerkezetben a megbújó belső erőforrások, tartalékok mozgósítása rövid és középtávon is elengedhetetlen.
Jelen feladatunk a stabilizáció sikeres befejezése. Ez új kitörési stratégia kiindulásául szolgálhat. Ennek konszenzuson alapuló értelmezése, közösen elvégzett felmérése a legsürgetőbb teendőnk. Ezért választottuk a konferencia témájául „A magyar társadalmi-gazdasági kitörési stratégia új kihívásai és kényszerei" kérdéskört. Ehhez illeszkedik jelen konferenciakötetünk: „Stabilizáció és kibontakozási esélyek 2009-2010" címmel. Ehhez jó alapot szolgáltatott az intézet negyedévente megjelenő monitorkiadványa. Vissza

Tartalom

Beköszöntő 7
Összefoglaló 9
Makrogazdasági folyamatok és előrejelzések 9
Ágazati konjunktúra 18
I. Világgazdasági folyamatok 23
Nemzetközi gazdasági folyamatok 23
Nemzetközi kereskedelem 29
Nemzetközi közvetlen tőkeáramlás 30
Az Egyesült Államok gazdasága 31
Az Európai Unió gazdasága 34
Visegrádi országok 37
Nyersanyagpiaci folyamatok 39
II. Pénzügyi folyamatok 43
Fiskális politika 43
Monetáris folyamatok 47
III. A reálgazdaság várható fejlődése 57
Hazai üzleti várakozások, bizalmi felmérések 57
Bruttó állóeszköz-felhalmozás, beruházások, ingatlanpiac 61
Ipar 69
Építőipar 76
Mezőgazdaság 79
Kiskereskedelem 87
Turizmus 89
A termelő szolgáltatások 95
Távközlés, informatika 98
Külkereskedelem 99
IV. Társadalmi folyamatok 105
Lakossági vélemények 105
Gazdasági aktivitás 106
Foglalkoztatás 107
Munkanélküliség 112
Keresetek, jövedelmek 113
Fogyasztás 122
Lakossági pénzügyek 124
Egészségügy 125
MELLÉKLETEK 131
1. sz. melléklet:
Növekedési stratégiák a válságot követő időszakban 131
2. sz. melléklet:
Jövő-alternatívák - Szcenárió-elemzés az ECO-TREND modellel 136
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Stabilizáció és kibontakozási esélyek 2009-2010 Stabilizáció és kibontakozási esélyek 2009-2010
Állapot:
1.940 Ft
970 ,-Ft 50
5 pont kapható
Kosárba