Előszó
- Milyen óra következik ? - Sportpszichológia, - hangzott a válasz. - Akkor besötétítek. - Miért ? - Egyszer meghívtak egy szeánszra, s ott is sötétben kellett lenni. - De a sportpszichológia nem az okkult tudományok körébe tartozik, ez nem egyenlő az asztaltáncoltatással. - Akkor elnézést, mert azt hittem, hogy ez is spiritiszta összejövetel.
Ez a beszélgetés a közelmúltban játszódott le a Testnevelési Főiskola edzői szakán, a tantárgyat oktató tanár és egy idős edzőhallgató között.
Itt tartanánk?! Nem, ez egy szélsőséges eset, de sok tanulság van benne. Sajnos nagyon sok, sporttal foglalkozó szak ember nem tudja, hogy a sportpszichológia mivel foglalkozik, nem látja tisztán a tárgy oktatásának fontosságát, nem érzi szükségesnek a teljesítményfokozásban betöltött létfontosságú szerepkörét. Még napjainkban is sok vita van afelett, hogy kell-e sportpszichológus különböző sportágak mindennapi munkájának megsegítéséhez, van-e a pszichológiának lényeges szerepe a sportolók felkészítésében, dönt-e el versenyeket, mérkőzéseket a pszichikai felkészültség.
Még ma is számos gyakorlati szakember abban a téves hiedelemben él, hogy a sportolók fizikai és pszichikai felkészítése kettős folyamat, hogy lehet hétfőn, szerdán, pénteken a fizikai képességeket fejleszteni, a technikát csiszolni, a taktikát sulykolni, kedden, csütörtökön, szombaton foglalkozni a lelki összetevőkkel, "lelkizni" a sportolókkal.
Ez a felfogás legalább annyira helytelen, mint az a nézet, hogy a pszichológus szerepköre a versenyek, mérkőzések előtti s alatti tanácsadásra szorítkozik csupán.
Vissza