Előszó
Sopron fővárosunk mellett hazánk műemlékeiben leggazdagabb városa s mint ilyen, történészek, régészek, építészek, de ma már a dolgozók szélesebb rétegei érdeklődésének középpontjában áll. A Sopronban, múlt év decemberében megtartott Országos Műemléknapok alkalmával kifejezésre jutott az a kívánság, hogy a városról olyan könyvet kell kiadni, amely útmutatóul szolgálhat kultúrtörténeti emlékei iránt örvendetesen mind tömegesebb érdeklődők számára.
Sopron városa felismerte azt a feladatot, mely sok száz év történeti és művészeti emlékének megvédését teszi kötelességévé, hogy a ma emberének összegyűjtve bemutassa mindazokat az értékeket, amelyeket elmúlt korok kulturális téren e városban alkottak. Sopron város művészeti és történeti emlékeit mutatja be ez a könyv, hogy ezeket megismerje és megszeresse a dolgozók nagy tömege.
Népköztársaságunk törvényerejű rendelete különleges védelemben részesíti a magyar történet, tudomány és művészet emlékeit: a műemlékeket. A műemlékek mint kultúrtörténeti tárgyak ma a dolgozó nép tulajdonai és ezért közkincsek, amelyeknek fenntartása államhatalmi feladata. Sopron városa, tekintettel a város műemléki gazdagságára, a helyi műemlékek védelmét külön e célra alkotott szabályzatban fokozott mértékben biztosította. A dolgozók állandó figyelemmel kísérik a tanácsnak a műemlékvédelem terén kifejtett munkáját, történészek, építészek, képzőművészek segítenek fáradhatatlanul a város kultúrtörténeti értékeinek feltárásban, megőrzésében, és széleskörű ismertetésében. A városi tanács műemlékvédelmi bizottságot alakított a város dolgozóiból, amely ezeket a műemlékvédelmi feladatokat tervszerűen irányítja. A műemlékvédelmi bizottság széleskörű ismeretterjesztő előadásaival elértük azt, hogy egy évben városunkban üdülő 10.000 dolgozó ismeri meg a magyar népnek ezeket az öröklétű alkotásait. Hálás feladat ez számunkra, mert műemlék-ismertetési előadásainkon keresztül megvilágítjuk a magyar nép történeti szerepét, feltárjuk építészetünk fejlődését, de mindenekelőtt megbecsülést szerzünk a magyar dolgozók munkájának, mert hiszen ezek az műemlékek mind magyar kezek alkotásai. A városi tanács célkitűzéseit a műemlékvédelem terén kormányzatunk a legmesszebbmenően támogatja. A második világháború pusztításai súlyosan érintették városunkat, nem egy országos jelentőségű műemlékünk súlyosan megsérült, sok esetben teljesen el is pusztult. Ezeknek helyreállításához a kormány hathatós segítséget nyújtott. Így állítottuk helyre többek között az úgynevezett középkori termet, amely ma Magyarország egyik legszebb gótikus emléke. A helyi műemlékvédelmi bizottság javaslatára egymásután restauráljuk azokat a műemlékeket, amelyek fenntartása hazánk építészettörténete szempontjából jelentőséggel bírnak. Sopron és környékének műemlékeiről az elmúlt évben a Magyar Tudományos Akadémia értékes, terjedelmes, tudományos művet adott ki. Emellett jelentkezett az a kívánság, hogy Sopron városáról egy széleskörű érdeklődésre számot tartó, nagyobb példányszámban megjelenő népszerű képeskönyv kerüljön a közönség elé, mely a város kultúrtörténeti emlékeit ismertesse meg az érdeklődőkkel. Ennek a munkának a kiadására vállalkozott a Képzőművészeti Alap, hogy "Magyar Műemlékek" c. könyvsorozatát egy Sopronról szóló kiadvánnyal gazdagítsa. A mű Sopron város kétezer éves múltjáról írott tanulmánya és művészi képmellékletei hirdessék a város történelmi kultúráját, dolgozó népének dolgozó népének a nemes és szép iránt minden időben és minden körülmények között tanúsított lelkesedését, a műemlékek és történeti tárgyak fenntartásában a munka hősének, az embernek megbecsülését.
Szolgálja ez a könyv hazánk, népünk kulturális felemelkedését, nyújtson a mindennapi munkában elfáradtaknak felfrissülést, szórakozást.
Vissza