1.067.674

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A magyar növényvilág kézikönyve I-II.

Magyarország vadontermő és termesztett növényeinek meghatározója, ökológiai és gazdasági útmutatója

Szerző
Budapest
Kiadó: Akadémiai Kiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Könyvkötői vászonkötés
Oldalszám: 1.120 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 14 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér ábrákkal, kihajtható térkép-melléklettel, kivehető melléklettel.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Mind a tudományos, mind a gyakorlati életben, iskoláinkban és gazdaságainkban, egyaránt felmerült olyan kézikönyvnek szükségessége, amely nemcsak a szakembereknek, de mindenkinek, aki hivatása,... Tovább

Előszó

Mind a tudományos, mind a gyakorlati életben, iskoláinkban és gazdaságainkban, egyaránt felmerült olyan kézikönyvnek szükségessége, amely nemcsak a szakembereknek, de mindenkinek, aki hivatása, munkája során a növényvilággal foglalkozik, lehetőséget adjon a magyar földön termő és termesztett növények és életfeltételeik megismerésére.
A hazai edényes-virágtalan és virágos növények meghatározására szolgáló kitűnő flóraművek (Jávorka Sándor: Magyar Flóra 1924-1925, A magyar flóra kis határozója 1926, 1937 és Jávorka-Csapody: A magyar flóra képekben 1934) teljesen elfogytak, ezek a növények nevét, leírását, képét és elterjedési adatait tartalmazták.
Kézikönyvünk ezenfelül még minden növényfaj ökológiai (környezettani és társulástani) és gyakorlati (mezőgazdasági, erdészeti, kertészeti, ipari, gyógyászati) vonatkozásait foglalja össze. Eredeti célkitűzéseinket kibővítve, könyvünk kiterjed a telepes virágtalan növények és a mohák ismertetésére is. Általában azok a moszatok, zuzmók és mohák kerültek felvételre, amelyek a hazai növénytakaróban, mint talajon élő szervezetek szerepet játszanak. A gombák közül a gyakorlatban jelentős ehető és mérges gombákat tárgyaljuk, a többi kalapos gombánkról az egyidejűleg készült gombáskönyv ad képet.
Mikroszkopikus szervezeteket kézikönyvünk nem tárgyal, ezek meghatározása a specialista szakember, a felszerelt intézetekben kutató feladata. A magyarországi mikrovegetáció szervezeteinek feldolgozása hasonló terjedelmű kézikönyvet töltene be, mind ennek, mind a teljes magyar moha- és zuzmóhatározónak elkészítése a magyar botanika ötéves tervének feladata. Könyvünk 76 moszat-, 186 gomba-, 78 zuzmó- és 233 mohafajt ismertet, miután felsorolásuk nem teljes, nem sorszámoztuk őket. A harasztok és virágos növények minden faját és alfaját, továbbá az elterjedtebb vagy növényföldrajzilag jelentősebb változatokat felvettük. A sorszámozott (őshonos és meghonosodott) fajok száma : 52 haraszt, 8 nyitvatermő és 2105 zárvatermő, összesen 2165 faj. Gazdasági növényeinknél könyvünk az összes termesztett fajtákra, változatokra is kiterjeszkedik. Vissza

Tartalom

Előszó
A virágos növények rendszerének áttekintése
Bevezetés
A magyarországi főbb növénytársulások áttekintése
Irodalom (Bibliográfia)
Rövidítések
Magyarázat a könyv használatához
Moszatok1
Gombák19
Zuzmók81
Mohák101
Harasztok143
Virágos vagy magvas növények163
Az alaktani kifejezések magyarázata166
Általános meghatározókulcs175
Nyitvatermők198
Zárvatermők207
Polycarpicae-Rubiales207
Malvales-Personatae447
Centrospermane-Monochlamydeae743
Hlobiae-Graminales833
Spathiflorae-Pandanales973
Pótlások1071
A szerzőnevek rövidítése1074
Gyógynövények rövidítése1079
Névmutató - Magyar növénynevek1084
Névmutató - Latin tudományos nemzetségnevek1100
Sajtóhibák1115
Magyarország flóratérképe
A virágos növények törzsfája
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem