Előszó
A direktórium megalakulása
A somogyi megyeháza 1919. március 10-én nevezetes esemény színhelye volt: a kaposvári Szociáldemokrata Pártszervezet 25—30 tagja Schneller Béla, Kovács Miksa és Szalma István vezetésével, és több fegyveres katonával váratlanul ajtót nyitott Vizeki Tallián Andorra, a távollevő alispánt helyettesítő főjegyzőre, s azzal a követeléssel állt elő, hogy a főispáni hivatalt azonnal adja át a vármegye kormányzatára alakított háromtagú Direktóriumnak. A meglepett főjegyző, aki mögött ekkor már nem állottak számottevő karhatalmi erők, engedett a követelésnek, s a forradalmi osztag nyomban hatalmába vette a megye legfőbb állami hivatalát.
Somogy megye Direktóriumának megalakítása a magyar munkásság és szegényparasztság harcának egyik kiemelkedő eseménye volt, a politikai hatalom megszerzéséért folytatott osztályharcnak abban a szakaszában, amely 1918 októberétől a Tanácsköztársaság kikiáltásáig tartott. A somogyi Direktórium az ország egyik legnagyobb megyéjében kezdte meg a kettős hatalom felszámolását, és ezzel lényegében a proletariátus diktatúrájának megvalósítása, a tanácsrendszer hatalomra juttatása felé tette meg az első döntő lépést.
A Direktórium hatalomra jutásával egyben a megyevezetés történetének is új fejezte nyílott, amely 1919. március 10-től a tanácshatalom bukásáig tartott. Ennek az időszaknak két szakaszát különböztethetjük meg. Az első szakasz, amelyben a Direktórium tartotta kezében a megye vezetését, 1919. március 10-től, a Direktórium hatalomra jutásától, annak megszűnéséig, 1919. június 8-ig tartott. Ezt a szakaszt a vármegyei kormányzat direktóriumi szakaszának tekintjük. A második szakasz, amelyhez Latinca Sándor kormányzótanácsi biztosi működése fűződik, 1919. június 8-tól, Latinca Sándor hivatalba lépésétől 1919. augusztus 2-ig, hivatalának elhagyásáig tartott. Ezt a szakaszt a vármegyei kormányzat kormányzótanácsi biztosi szakaszaként tartjuk számon.
Ez a dolgozat az első, tehát a direktóriumi szakasszal foglalkozik, s a direktórium tevékenységének bemutatása mellett elsősorban azt kívánja elemezni, hogy a Tanácsköztársaság alatt Somogyban milyen változások következtek be a megyevezetés szerkezetében.
Ahhoz, hogy világosan állhassanak előttünk azok az események, amelyek a Direktórium megalakulásához elvezettek, előbb iá forradalmi átalakulás küszöbére érkező megye társadalmáról kell röviden vázlatos képet alkotnunk.
Vissza