Előszó
A múltat megmutató leletek legbecsesebb darabjai egy-egy települést, várost, netán földrészt ábrázoló korabeli rajzok, világjáró tengerészek, históriákat írók, megörökítők munkái. Az emberiség...
Tovább
Előszó
A múltat megmutató leletek legbecsesebb darabjai egy-egy települést, várost, netán földrészt ábrázoló korabeli rajzok, világjáró tengerészek, históriákat írók, megörökítők munkái. Az emberiség évezredek óta használja a teret képekkel ábrázoló, a valóságos földfelszínt, folyókat, hegyeket, épületeket arányosan kicsinyítő térképeket. Nélkülözhetetlen információs eszközök voltak, maradtak, s napjainkban és a jövőben még inkább azzá válnak. Az idő sokat változtatott tartalmukon, külső megjelenési formájukon, az egykori pergamen-tekercsekből eljutottunk addig, hogy aligha van napjainkban olyan háztartás, ahol legalább egy iskolai glóbuszt, vagy autósatlaszt nem találnánk.
Nekünk nem térkép e táj - idézhetnénk a költő sorait, hiszen itt élünk a 6000 négyzetkilométeren, s szinte minden darabját ismerjük a Balaton, vagy Dráva kék színnel jelzett víztükrét, a barnás árnyalatú Zselici-dombság, a tabi és belső-somogyi dombvidék lankáit, a zöld alapú erdőségeket, a vékony kék szalagokkal futó Kapos-Hársasberki, Koppány, Rinya, Deseda- és más jellegzetes nevű patakot, a Sió-csatornát.
Ismerjük valóban? Nos nem röstellem bevallani, hogy egy-egy hajdani puszta, külterületi lakott hely megtalálása nem könnyű számomra, még sokéves megyei munkaköri múlttal sem. Több ok mellett ezért is tartom hasznosnak, hogy egy minden korábbinál részletesebb és korszerűbb technikával, a megye valamennyi települését azonos alapelvekkel bemutató térkép-együttest ajánlhatok a Tisztelt Olvasó figyelmébe.
Vissza