Előszó
Fedezze fel a vidéki Magyarországot! A Szabadtéri Néprajzi Múzeumot jó szívvel ajánljuk mindazoknak, akik kíváncsiak arra, hogyan éltek Magyarország falvaiban és mezővárosaiban az elmúlt kétszáz évben.
A falusi települések rendjébe szedett lakóházakban olyan paraszti otthonokat mutatunk be, amelyekben különböző sorsú férfiak, nők és gyermekek éltek egykor; akiket sok esetben név szerint ismerünk. Subert Móric, Erdélyi István, Vladár Boldizsár; Tüske Anna, Balogh Sándor; Koprivánacz János, Döme Sára és még sok más parasztember mindennapjai és ünnepei öltenek testet tárgyaikban. Életükről és munkájukról, születésről, szerelemről és halálról tanúskodnak az őket körülvevő bútorok, edények, szerszámok, ágyneműk.
A Skanzen látványában és közlésmódjában egyaránt képes színekkel, hangokkal, ízekkel közel hozni látogatóihoz a régmúlt falusi életet. Állandó kiállításai, a tájegységek bemutatják az építkezés, a lakás, a gazdálkodás és az életmód egy-egy vidékre jellemző sajátosságait - az alföldi tanyától az őrségi szerekig.
A tájegységek portáin a látogató nap mint nap házi- és házkörüli munkákban serénykedő emberekkel találkozhat. Munkatársaink készek elmondani, miként festették indigóval a vásznat a kékfestő-műhelyben, mi a góré, vagy hogy milyen volt az élet a füstösházban. A kertek zöldségein és virágain, a szántóföldek haszonnövényein kívül a tanyán hagyományos magyar háziállatokkal is megismerkedhet a látogató.
Múzeumunk összetett kulturális színtér; ahol a látogató az állandó kiállításokon kívül múzeumi órákon, nyári kézműves táborokban, a naptári évre hangolt fesztiválok, vásárok alkalmával, szabadtéri színházi előadások, koncertek, kortárs képzőművészeti tárlatok kapcsán, vagy a múzeumi honlapon barangolva fedezheti fel. vagy élheti át újra kötődését a paraszti világhoz.
Vissza