Előszó
A vízépítési, vízgazdálkodási feladatok megoldásának nélkülözhetetlen eleme a gép, amelynek alkalmazása a nehéz fizikai munka helyettesítését, a nagyobb termelékenységet, magasabb műszaki színvonal elérését jelenti.
A "Géptan" és "Gépüzemtan" anyagának oktatása a vízgazdálkodás és vízépítés munkaterületén alkalmazott gépek és gépi berendezések elemeinek, szerkezetének ismertetését, a gépek tervszerű, gazdaságos üzemeltetésének leírását, a gépek kiválasztásához szükséges szempontok ismertetését, a karbantartás és hibaelhárítás megismertetését tűzte ki célul.
Dr. Pattantyus Á. Géza a Budapesti Műszaki Egyetem nagynevű tanárának megállapítása szerint a gép mechanikai elven működő eszköz, amely az anyag, vagy energia alakjának vagy helyzetének tervszerű megváltoztatására alkalmas. Ennek megfelelően megkülönböztetünk:
- anyagaszállitó gépeket: ilyenek: a közúti-, vasúti járművek, hajók, anyagszállitó berendezések, földmunkagépek, emelőgépek, szivattyúk, vedres emelők, légsűrítők, stb.
- energiaszállító gének: ilyenek a közlőmüvek, légnyomásos munkaátvitel-, hőenergiaátvitel-, villamosenergia átvitel berendezései.
- anyagok mechanikai alakváltoztatására szolgáló gépek: ilyenek: a megmunkálás, forgácsolás, kovácsolás, stb. gépei.
- energiatermelés és energiaátalakitás gépei: erőgépek, kazánok, villamosenergia-termelés gépei.
A gépek a hasznosított energia fajtája szerint a következő csoportokba sorolhatók:
- mechnikai erőgépek: idesorolhatók a közlőmüvek, megmunkáló gépek.
Vissza