Előszó
A KÉT NEM
A jel helyettesít, egyben rövidít és egyszerűsít. Kiszabadítja a jelenségeket a körülmények hálójából, lehántja róluk az esetlegesség jelmezét. Igy válhat láthatóvá csupasz összefüggésként a jelentés mint a valóságról vett minta. Az 5 egy sokaságnak (X ) a jele. Jelentéséhez elengedhetetlen, hogy a többi sokaságot is jelölhessük. Az így keletkezett rendszerben kibonthatók a valós mintáknak megfelelő összefüggések (több, egyenlő, kevesebb) és műveletek (elvenni, hozzáadni stb.).
A férfi és a nő két biológiában használatos jele az egész élővilágra kiterjedő egyszerű rendezést és értelmezést tesz lehetővé. Gondolkodásunk hajlik a dichotómiára, arra, hogy két osztályba soroljuk be a jelenségeket. Ennek az első megértésnek a mintája lehet a két nem is: s ha az emberiség három nemű lenne (amit végiggondolni is képtelenség), akkor talán az első megközelítéssel három osztályba próbálnánk sorolni a dolgokat.
A nemek dichotómiája távolról sem az egyetlen lehetséges értelmező kettéosztás. Sok mindent megértünk a világból, ha az embereket aszerint soroljuk két osztályba, hogy jók vagy rosszak, gazdagok vagy szegények, erősek vagy gyengék. Az ilyen besorolás az egyszerű kettéosztáson túl felmérhetetlen tapasztalattömeget sűrít, s így számos történés jobb megértéséhez járulhat hozzá.
Különösen gazdag asszociatív világa lehet az emberiség nemek szerinti szétválasztásának. Költők, festők, pszichológusok járták körül a változatokat, amelyek a kétfelé osztott emberiség kapcsolataiból adódnak. Minden nemzedék megfogalmazta a maga tapasztalatát ezekről az őstörténetünk óta ismétlődő helyzetekről.
A két nem jele így nemcsak a puszta biológiai különbségnek felel meg, hanem magában foglalja a kétféleségükhöz fűződő emlékeinknek és félelmeinknek valamilyen vázlatos összefoglalását.
A két jelből készített sorozat a jelekhez tapadó sűrű asszociációs fürtökkel, szemléletes megfogalmazásban olyan helyzeteket, történéseket láttat és követ nyomon, amelyek szóban elmondva bizony nehezen lennének megragadhatók. A mögöttük rejlő egyetemes emberi tapasztalat révén azonban a két jel a modellek gazdag nyelvén beszél. A jelekkel ábrázolható alakzatok ismert történésekhez hasonlóak, kapcsolatok analógonjai.
Vissza