Előszó
Köszönöm a kedves kollégáknak, diákoknak, a Baráti Kör tagjainak, támogatóinknak a segítséget, hogy ma méltó módon emlékezhetünk meg az elmúlt hatvan évről.
Mi is történt 1950-ben? Pár hete...
Tovább
Előszó
Köszönöm a kedves kollégáknak, diákoknak, a Baráti Kör tagjainak, támogatóinknak a segítséget, hogy ma méltó módon emlékezhetünk meg az elmúlt hatvan évről.
Mi is történt 1950-ben? Pár hete lapozgattam A XX. század krónikája című könyvet, amely évek alapján hónapra lebontva tárgyalja a múlt század eseményeit, történéseit:
1950 a koreai háború éve - a kommunista diktatúrák első komoly összecsapása a 2. világháború után a demokratikus, szabad világgal. Nagyon sokan féltek, hogy ez a háború nyitánya lehet a 3. világháborúnak.
1950-ben született meg Robert Schumann Európa-terve, amely a német-francia megbékélésre épült, és lerakta a mai Európa, az Európai Unió alapjait.
1950 Magyarországon: az egykori Pázmány Egyetem felveszi Eötvös Loránd nevét; felfüggesztik a szerzetesrendek működési jogát (kivétel a bencés, a piarista, a ferences és egy női rend); megszüntetik a magyar egyetemek teológiai fakultásait.
1950 Csehszlovákiában a népszámlálás éve: 367 737 magyart, 150 000 reszlovakizált lakost jegyeznek
1950 fontos eseménye: Komáromban megnyílik a második világháború után az első magyar gimnázium.
Tudom, ez nem világpolitikai esemény, de szimbolikus jelentősége óriási. Hisz tudjuk: 1945-ben megszűnt az akkori bencés gimnázium, 660 diák és 40 fős tantestület került az utcára. 1945-48 között az itt élő magyarok sorsa tragikusan alakul: több mint 70 ezer kitelepített, 50 ezer deportált, 100 ezer reszlovakizált. A szlovákiai magyar értelmiséget másodszor fejezték le
Ez az iskola (a gimnázium és a pedagógiai iskola) más sorra nyíló magyar tannyelvű középiskolákkal együtt lehetővé tette a szlovákiai magyar értelmiségi réteg megerősítését.
Az ötvenes évekre igaz Illyés Gyula gondolata: „Ha romba dőlt is, újra rakható kert, ház, haza, s csak egy a titka: kezdd el, fiadnak kell folytatnia."
Vissza