Előszó
E jegyzet - mint címe is kifejezi - az épületgépész esti, levelező, valamint nappali tagozatú hallgatók tanulmányi munkájának tervezési részét kívánja segíteni. A tantervben az esti-levelező...
Tovább
Előszó
E jegyzet - mint címe is kifejezi - az épületgépész esti, levelező, valamint nappali tagozatú hallgatók tanulmányi munkájának tervezési részét kívánja segíteni. A tantervben az esti-levelező tagozaton a 11. félévben heti 3 óra, a nappali tagozaton a 9. félévben heti 5 óra szerkesztési gyakorlat szerepel. Ennek során a hallgatóknak olyan alapvető tervezési feladatokat kell megoldaniok, amelyek egyrészt az elméletben elsajátítottak alkalmazására és begyakorlására szolgálnak, másrészt a mérnöki munka viszonylag egyszerűbb, de gyakori kérdéseit tárják fel. Ez a jegyzet szoros kapcsolatban van a "Példatár az épületgépészeti tervezési feladatokhoz" c. jegyzettel, egyrészt a feladatokhoz illő példákon keresztül, másrészt azért, mert a példákhoz felhasznált, általános érvényű táblázatokat e jegyzetben gyűjtöttük össze.
E segédlet két részben jelenik meg, és ezeken belül is két fejezetre oszlik. Az első fejezetben szerkesztési feladatok kiírását és megoldásukkal kapcsolatos szempontokat gyűjtöttük össze, amelyek részletes előadására nem kerülhet sor, illetve amelyek a feladat kidolgozásához vezérfonalat alkotnak. E szempontok áttanulmányozását azért tartjuk fontosnak, mert ismeretében a tervezési munka könnyebben és eredményesebben végezhető. A szerkesztési gyakorlat időtartama ugyanis nem teszi lehetővé, hogy a gyakorlatvezető oktató a megoldás menetét aprólékosan részletezze, mert akkor a végzett munka ellenőrzésére és a jelentősebb hibák feltárására nem marad ideje. Amennyiben a hallgató az itt megadott szempontok ismeretében dolgozik, akkor gyakorlatvezetője a munkát érdemlegesebben tudja ellenőrizni és magasabb szinten tudja segíteni. A szempontok ismeretében a hallgató otthon is önállóan dolgozhat és elkerülheti azt a nem ritka hibát, hogy társától kifogásolható megoldásokat vesz át.
A feladatok számítási részének megoldásához a "Példatár az épületgépészeti tervezési feladatokhoz" c. jegyzet használható fel. A vonatkozó előadási anyag, illetve a feladattal kapcsolatos jegyzetek tananyagának tanulmányozása e segédletek mellett nem mellőzhető, sőt egyéb szakirodalom tanulmányozása is hasznos.
A második fejezetben több gyártmánykatalógus kivonatát és gyakorta szükséges táblázatokat gyűjtöttünk össze. Azoknak a berendezési tárgyaknak, szerkezeteknek, szerelvényeknek adatai találhatók itt meg, amelyekre a feladatok kidolgozásához szükség lehet. Ennek birtokában a hallgatóknak azt az idejét kívánjuk megtakarítani, amelyet különben a csekély számban fellelhető gyártmánykatalógusok beszerzésére kellene fordítaniuk. A műszaki adatok táblázataiban sok helyen két adat található, egyik a kötelezően előírt MKSK mértékegységgel, másik a műszaki (de egyszeriben el nem feledhető) mértékegységekkel.
Vissza