Előszó
Az újrakodifikált 2001. január 1-től hatályos számviteli törvény (továbbiakban: Tv.) alapján az államháztartás szervezeteinek sajátos beszámolási és könyvvezetési kötelezettségét ugyancsak új - 249/2000.(XII. 24.) - Kormányrendelet szabályozza.
Az államháztartás szervezete a kezelésében, illetve tulajdonában lévő eszközökről és azok forrásáról kettős könyvvitelt vezet. A könyvviteli nyilvántartás a pénzforgalmi gazdasági műveleteket és ezeknek az eszközökre és forrásokra gyakorolt hatását a valóságnak megfelelően, folyamatosan, zárt rendszerben áttekinthetően mutatja be.
Az államháztartás viteléhez és az államháztartás mérlegének összeállításához szükséges információkat tartalmazó költségvetési beszámolók tartalmi azonosságát a költségvetési szervek számlakerete biztosítja.
Az államháztartás szervezete a költségvetési szervek számlakerete alapján olyan számlarendet köteles készíteni, amely szerint a könyvvezetés a Tv. vonatkozó rendelkezéseiben és a hatályos Kormányrendeletben előirt költségvetési beszámoló készítését maradéktalanul biztosítja.
A számlatükör és számlarend alapja a számviteli politika, amelynek elkészítése az államháztartás szervezete számára kötelező. Az abban foglaltak határozzák meg az elszámolási rend alapelveit és a választási lehetőségek közül az alkalmazható módszereket.
Ügyelni kell arra, hogy a számlarendnek a Tv.-ben foglalt előírások kiegészítéseként tartalmaznia kell mindazokat - a számviteli politikában nem rendezett - szabályozásokat, amelyeket a Kormányrendelet vagy más jogszabály az államháztartás szervezete hatáskörébe utalt.
Az államháztartás szervezetének vezetője felelős a számlarend összeállításáért, karbantartásáért, a naprakész könyvvezetés helyességéért.
E segédlet közreadásával kívánunk segítséget nyújtani az államháztartás szervezetei számlarendjének kidolgozásához.
A segédlet tartalmazza:
- a kormányrendelet alapján készített részletes számlatükröt,
- a számlarend javasolt felépítését, melynek keretében
- az egyes számlaosztályok, számlacsoportok tartalmát és az ezekhez kapcsolódó néhány kiemelt számlaösszefüggést,
- a kiemelt egyeztetéseket,
- a kapcsolódó analitikák felsorolását.
Vissza