Előszó
A költségvetési szervek beszámolási és könyvvezetési kötelezettségét szabályozó kormányrendelet 1997. január 1-jei hatállyal módosította a Kormány. A könyvvezetést érintő változásokat alapvetően két törvény módosítása okozta.
A számvitelről szóló törvény új rendelkezései a költségvetési szerveket a következő témakörökben érintették:
- minden intézménynek ki kell alakítania és meg kell határoznia számviteli politikáját,
- a törvényben megfogalmazott új számviteli alapelveket a költségvetési szerveknek is alkalmazniuk kell,
- a beszerzési ár tartalmának változása csaknem minden költségvetési szerv elszámolási, értékelési feladatait érinti.
Az államháztartásról szóló törvény és rendelkezései végrehajtására kiadott kormányrendeletek közvetlenül tükrözik az új információs igényeket. Köztudott, hogy megbízható és hiteles információkat elsősorban a könyvvitel szolgáltatja, amelynek alapján készül a költségvetési beszámoló. Annak érdekében, hogy az Országgyűlés és a kormányzat megfelelő tájékoztatást kapjon a könyvviteli számlákat módosítani kellett, illetve ki kellett egészíteni.
A kiadványban részletesen bemutatott főkönyvi számlák adataiból a költségvetési beszámoló adatai közvetlenül kitölthetők. A számlák tagolása olyan részletezettségű, hogy az megfelel a vonatkozó jogszabályokban előírt kötelezettségeknek.
A javasolt számlatükör felépítése alkalmazkodik a számítógéppel támogatott adatfeldolgozáshoz, alkalmas automatikus (paraméterezhető) könyvelési tételek elvégzésére, továbbá a költségvetési beszámoló számítástechnikai eszközzel történő előállítására.
A kiadványban foglalt számlatükör a költségvetési szervek körében általánosan előforduló gazdasági események rögzítésére tartalmaz főkönyvi számlákat. Egy adott intézmény a felsorolt főkönyvi számlákból választja ki a tevékenységének megfelelőket. A tükör - az általános igények kielégítése mellett - természetesen a sajátos információk kimutatására nem tartalmaz számlákat. A speciális igények a javasolt számlák további tagolásával kielégíthetők.
Vissza