Előszó
Kiadványunk az 1997 októbere és 1998 júniusa között zajló Somogyi Szociális Projekt keretében készült. És mint ilyen, csak egy - bár reméljük, nem érdektelen - hozadéka kilenc hónapos munkánknak.
Somogyi Szociális Projekt
A projekt általános célja Somogy megye települési és megyei önkormányzatainak támogatása volt szociális feladataik ellátásában, különös tekintettel azok hatékonyságára, eredményességére és átláthatóságára. Ennek során az érintettekkel közösen olyan megoldásokat kellett találnunk, amelyek egyrészt az ország más területein, esetleg más országokban korábban már beváltak, vagy éppen a somogyi tapasztalatokon okulva, másutt is hasznosíthatók. A többfázisú munkát a Phare Consensus Programme finanszírozta, illetve a Népjóléti és a Belügyminisztérium, valamint a Somogy Megyei Önkormányzat mint megrendelők megbízása alapján a DHV Magyarország Kft. hangolta össze. A projektbe külső, európai uniós szakértőként bekapcsolódott a Holland Önkormányzati Szövetség is.
A program úgynevezett kutató-fejlesztő jellegű volt. Ennek keretében először egy tizenkét elemes önkormányzati mintán tanulmányoztuk a helyi szociálpolitikák általános és egyedi vonásait. A szűken vett kutatás egy tanulmány összeállításával zárult, mindazonáltal a helyi szociálpolitikai szereplők igényeinek megismerésével alapját képezte egy több lépcsős képzési programnak, amelyen a döntéshozók mellett részt vettek szakhivatalnokok és szociálpolitikai szakemberek is. Az itt szerzett tapasztalatokat is hasznosítva, elkészítettünk egy stratégiai tervet, illetve egy az európai gyakorlatra is figyelő modellváltozatokat tartalmazó anyagot. Ezeket az állam hivatott szerveihez (elsősorban az érintett minisztériumokhoz) küldtük meg.
Kinek íródott a könyv?
A projekt során folyamatosan téma volt a segédkönyv, és - beavathatjuk az Olvasót - a felmerülő igények és nehézségek folyamatosan módosították annak tartalmát. Egyvalami azonban a kilenc hónap során nem változott, mégpedig az, hogy szándékunk szerint a könyvet kinek is szánjuk.
A stratégiai tervvel és a modellváltozatokkal párhuzamosan készült az Olvasó kezében tartott kötet is. Csakhogy az előbbitől részben, az utóbbitól teljesen eltérő közönségnek. Míg a modellváltozatokat elsősorban az állami szakhivatalnokoknak, döntés-előkészítőknek, döntéshozóknak szántuk, addig ezen kiadványunk óhajtott közönsége a szociálpolitika önkormányzati szintjének szereplői: éppúgy a testületi tagok, mint a szociális bizottsági tagok, elnökök, polgármesterek, jegyzők, szociális intézményvezetők vagy a polgármesteri hivatalok szociálpolitikai reszortosai. Érzékeltük, hogy a terület szereplői gyakran szembekerülnek egymással.
Vissza