Előszó
Részlet a kötetből:
I. Adóberendezések osztályozása.
Rádió adásnál elektromágneses hullámokat sugárzunk ki a térbe. Az elektromágneses hullámok hordozói az adó által közvetítendő információnak: -az információt ezek a hullámok viszik magukkal. Távíró-adás esetén az információ jelekből áll, képtávíró esetén a felbontott képnek megfelelő modulációs jelekből, beszéd, zene átvitelénél a beszédnek, zenének megfelelő frekvenciasáv átviteléről van szó.
A rádió adás céljából következnek az adó szerkesztésénél sorrendben elénk táruló feladatok. Így első faladat az elektromágneses hullámok előállítása, amit rezgéskeltésnek nevezünk. Azok a berendezések, amelyek elektromágneses hullámok előállítására alkalmasak, a rezgéskeltők vagy oszcillátorok.
A következő feladat: a keltett rezgéseknek megfelelő energia-nívóra való emelése. Az adástechnika kezdeti fejlődésének idején a rezgéskeltőket közvetlenül dolgoztatták az antennára, a fejlődés folyamán azonban mind nagyobb és nagyobb energiára volt szükség: így az oszcillátor által keltett jelek felerősítése volt a cél. Második feladat tehát a teljesítmény erősítés. A teljesítmény erősítést élesen meg kell különböztetni a feszültségerősítéstől. Vevőtechnikában a vevőbe érkező igen gyenge jelek felerősítése a feladat. Tulajdonképpen ez is jár teljesítménynövekedéssel, de itt a hangsúly a feszültség növekedésen van. Adó csöveknél az érdekel, hogy mekkora teljesítményt vezetünk a rácsra és mekkora teljesítményt tudunk kivenni az anódkörből. Az anódkörből kivett és rácskörbe bevezetett teljesítmények viszonyát nevezzük teljesítmény erősítésnek.
Következő feladatot a kívánt értékre felerősített teljesítménynek az antennarendszerbe való betáplálása képezi.Ez lehet közvetlenül csatolva az antennarendszerhez, vagy nagyfrekvenciás tápvezeték útján, amikor az adó kimenő fokozatát előbb a nagyfrekvenciás tápvezeték elejére kell csatolni, majd a tápvezeték végén újabb csatoló elemekkel csatoljuk az antennához.
Azután jönnek a közép /vagy rövid stb./ hullámú sugárzók /antennák/, amelyek kisugározzák a teljesítményt.
Közben kell elvégezni a modulációt, amely történhet távírójelekkel /rövid ideig tartó impulzusokkal/, vagy folytonosan változó frekvenciájú beszéddel, vagy zenével. Ezt a nagyfrekvenciás erősítőlánc valamelyik pontján kell elvégezni. Ebből a szempontból történő osztályozásnál két féle adó típust különböztetünk meg:
1./ Kis teljesítményen történő modulációs adó: a moduláció vagy közvetlenül a rezgéskeltő fokozaton, vagy a lánc egész kis teljesítmény fokozatán történik.
2./ Végfok-modulációs a nagyfrekvenciát teljesen felerősítjük a kisugárzandó modulációs jeleket ugyan csak felerősítjük és csak az utolsó fokozatban történik a moduláció.
Vissza