Előszó
A géprajztanulmányok két fontos feladat megoldását jelentik: el kell sajátítani a géprajzok készítésének módját, és meg kell tanulni a géprajzok olvasását. Ehhez nyújt segítséget tankönyvünk, melynek rajzfeladatai és rajzolvasási példái lehetőséget nyújtanak a géprajzi alapismeretekben tanult szabályok gyakorlati alkalmazására.
Tankönyvünk bevezetőjében megtaláljuk a rajztanulmányokhoz szükséges rajzeszközök leírását és kezelési utasítását. Mivel a tankönyv szakmunkástanulók számára készült, csak a ceruzarajzok készítésével foglalkozunk.
Összefoglaló anyagot tartalmaz a példatár a síkmértani szerkesztésekből és azokból a mértani fogalmakból, amelyeknek felelevenítése elengedhetetlenül szükséges a műhelyrajzok készítéséhez és olvasásához.
A rajzolvasás többek között jó térszemléletet kíván meg. Ezért a tankönyv testmértani példái, többféle módszerrel kidolgozott térszemlélet-fejlesztő rajzos gyakorlatai mind azt célozzák, hogy a szükséges rajzkészség megszerzése megfelelő térszemlélettel párosuljon.
A rajzfeladatok és példák egy része a géprajzi szabályok gyakorlati alkalmazására szolgál. Ha tehát ezek közül akár gyakorló feladatként, akár házi feladatként minél többet megoldunk, megfelelő ábrázolási készségünk alakul ki.
A példák és feladatok ugyanakkor a műszaki jellegű szabadkézi vázolás elsajátítását, s ebben kellő gyakorlottság megszerzését is elősegítik. A szabadkézi rajzkészség az alkatrészek felviteli rajzolásához, a munkanaplók ábráinak elkészítéséhez is szükséges.
A tankönyv második fő részében a rajzolvasási példatár anyagát találjuk. Ez a rész a fontosabb gépelemekről a a gyakorlatban is felhasznált műhelyrajzokat, valamint olyan üzemi példákat, alkatrész- és összeállítási rajzokat tár elénk, melynek alapján a gyakorlatban is dolgozunk. A tankönyv gondos tanulmányozása és felhasználása nagyon fontos feltétele a géprajztanulmányoknak. A szakmunkás, mint tudjuk, rajz alapján készíti el gyakorlati feladatait, elsősorban tehát rajzot kell tudnia olvasni. A rajz alapján elképzeli a munkadarab alakját, meghatározza annak minden apró részletét, a méreteket, és a technológiai ismereteinek felhasználásával a gyártás menetét is rögzíti. Látjuk tehát, hogy a kiindulás, majd a további lépések alapja a rajz alapos ismerete.
A rajzolvasás rajzolással párosul, a kettő nem választható el egymástól. E tankönyvet tehát ne csak nézegessük, hanem papírt és ceruzát is vegyünk a kezünkbe és nagyon sokat vázoljunk! Túl a kötelező rajzfeladatok elvégzésén mindenki érezze, hogy még több gyakorlatra van szüksége.
Vissza