Előszó
Tisztelt Olvasó!
Ünnepi esemény kapcsán veheti kézbe ezt a kötetet. Végre régi helyére költözhet vissza a Hittudományi Főiskola, amelynek hallgatói között néhány éve nem csak kispapok, hanem világi növendékek is tanulhatnak. A Papnevelő Intézet továbbra is a Duna-parti sétányon található épületben működik. Mindkettő önálló intézmény, de szoros együttműködésben töltik be feladatukat.
Az esztergomi egyházmegyei szeminárium és teológiai főiskola alapításának dátuma 1566. Helyszíne a török idők miatt Nagyszombat. Esztergomba 1850-ben költözött át az intézmény, a most fölújított Nagyszeminárium épületében 1865-ben indult az élet. A jelen kor viszonyai lehetővé teszik, hogy a fölújítás után a hit és kultúra szolgálatában még további hat katolikus intézmény kapjon itt elhelyezést.
A cikkek, riportok szerzői papnövendékek, akik a 2005/06-os tanévben itt tanultak az esztergom-budapesti, a székesfehérvári, a kaposvári, a váci egyházmegyékből ill. a katonai ordináriátustól. Dicséret illeti őket, hiszen az Úton-újság évi két számának megírása az egyedüli tapasztalat az ilyen típusú munkában.
Szükséges külön kiemelni Szvercsek Dávid harmadéves növendék, MEI-elnök szerkesztői szerepét ill. Lengyel Ákos negyedéves növendék, volt MEI-elnök tevékenységét, aki a sajtó alá rendezés nehéz és fárasztó munkáját végezte. A munka teljes folyamatát Dr. Harmai Gábor prefektus úr koordinálta és ellenőrizte, ill. felelős kiadóként vállalta. Mint paptestvéremnek és elöljáró társamnak szívből köszönöm ezt.
Megtiszteltetés a növendékpapság számára, hogy a kötetben megjelennek Dr. Hegedűs András szerkesztésében a Prímási Levéltár által fölkért szerzők tanulmányai is. Szemináriumunk múltjának dokumentumait, forrásait jelentős részben a Prímási Levéltár őrzi.
2006-ot írunk, és a lelkekben körülöttünk sok a bizonytalanság. Egyházmegyénkben az idei imaévet jövőre a Városmisszió éve követi. A múlt tapasztalatai sokat segíthetnek a jelen helytállásában. Minden, ami történt, abból a szempontból érdekes, hogy mélyítette-e a Krisztussal való kapcsolatot. Az egyház intézményei, bármennyire is hasonlítanak világi társaikra, ennek alapján ítélhetők meg.
E sorok végén szeretnék köszönetet mondani dr. Erdő Péter bíboros, prímás, érsek úrnak, akinek bátor koncepciója alapján a Nagyszeminárium fölújítása és használatba vétele megvalósult. A kutatás-oktatás-nevelés méltó körülményeket kapva nem csak a papnevelés lehetőségeit tágítja, hanem a honi és felvidéki magyar világi katolikusokat is gazdagítja. Esztergom ezen intézménye révén a szlovák-magyar közös múlt föltárásának helyszíne lesz és egyúttal a remény jele a jövő számára.
Vissza