Fülszöveg
A Kié a média? az utóbbi évek legjobb tanulmánya erről a témáról. Arról a tárgyról, ami egyszerre a legkönnyebb (mert mindenki által unalomig ismert) és ugyanakkor a legnehezebb (mert lényegéhez McLuhan provokatív, ám fel nem oldott paradoxonai óta máig nem jutottunk közelebb). A szöveg olvasásakor lelki szemeink előtt egy, a harmincas éveinek vége felé járó, szerencsés sorsú magyar kutató jelenik meg. Olyan, aki fölényesen ismeri ki magát az új és igényes elméleti irodalomban. Egyben olyan is, aki nem tudja elképzelni, hogy a mai média feltérképezéséhez ne mellékelne önálló elemzést a globalizációról. Kicsit már csodálkozunk, amikor szerzőnk megismertet bennünket a mai médiahelyzet lehetséges felemelő, de esetleg egyenesen tragikus következményeivel is. Amikor pedig ott tartunk, hogy milyen pontosan térképezte fel a huszadik századi magyar elektronikus média történetét is, szembesülünk azzal, hogy a szerző nem más, mint Sándor György, a Magyar Televízió egykori vezetőinek egyike....
Tovább
Fülszöveg
A Kié a média? az utóbbi évek legjobb tanulmánya erről a témáról. Arról a tárgyról, ami egyszerre a legkönnyebb (mert mindenki által unalomig ismert) és ugyanakkor a legnehezebb (mert lényegéhez McLuhan provokatív, ám fel nem oldott paradoxonai óta máig nem jutottunk közelebb). A szöveg olvasásakor lelki szemeink előtt egy, a harmincas éveinek vége felé járó, szerencsés sorsú magyar kutató jelenik meg. Olyan, aki fölényesen ismeri ki magát az új és igényes elméleti irodalomban. Egyben olyan is, aki nem tudja elképzelni, hogy a mai média feltérképezéséhez ne mellékelne önálló elemzést a globalizációról. Kicsit már csodálkozunk, amikor szerzőnk megismertet bennünket a mai médiahelyzet lehetséges felemelő, de esetleg egyenesen tragikus következményeivel is. Amikor pedig ott tartunk, hogy milyen pontosan térképezte fel a huszadik századi magyar elektronikus média történetét is, szembesülünk azzal, hogy a szerző nem más, mint Sándor György, a Magyar Televízió egykori vezetőinek egyike. Ezért is, de ettől függetlenül is: a Kié a média? az utóbbi évek legjobb tanulmánya erről a témáról.
Kiss Endre
filozófus, az ELTE egyetemi tanára
A tv-ről szólva a nézők ötven éve a műsorról beszélnek, a döntéshozó politikusok pedig a hatalomtechnikai kérdésekről. Egyre kevesebben vannak körülöttünk azok, akik még ott bábáskodtak a hazai televíziózás születésénél, akik személyesen élték át azokat a politikai és kulturális csatákat, amelyek során kifejlődött egy - a politikai irányítást tekintve erősen megkérdőjelezhető, de kulturális értékeit nézve mindenképpen a világ élvonalába tartozó - televíziós műhely, a Magyar Televízió. Sándor György az MTV első évtizedeiben számos vezetői poszton dolgozott a közművelődéstől a műsorszerkesztésig, és kora ellenére a mai napig követi a hazai és a nemzetközi média szakirodalmat. Ilyen módon hasznos összefoglalót nyújthat média szakos hallgatók számára is, de talán még izgalmasabbak a könyvnek azok a részletei, ahol bepillantást enged a kulisszák mögé, hogy miként zajlottak a döntéseket megelőző vezetői viták, a műsorvásárlás, a műsorszerkesztés a rendszerváltás előtti időkben, s hogy milyennek tűnik a televíziózás iránya napjainkban.
Kepes András
A Budapesti Kommunikációs Főiskola dékánja
Sándor György új könyve korunk egyik alapvető lehetőségéről és problémájáról szól - két műfaj tulajdonságait egyesítve. A téma az elektronikus kommunikáció, a „tömegkommunikáció" megjelenése, kibontakozása és világalakító hatása, annak minden jó és minden kétséges vagy éppen rossz hatásával együtt. Ennek ismertetésében felhasználja az erről szóló tudományos irodalom legjobb műveinek elemzését, eredményeit. Nem tagadja azonban, hogy mint a magyar televízió egyik korábbi vezetője, mondhatni alapítója, maga is aktív részt vállalt ebben a folyamatban. Kitér tehát saját személyes tapasztalataira is. Mindig tartja azonban a mértéket, nem merül el a személyességbe, az ügyet előbbre helyezi önmagánál. Ezért igen tanulságos, a valódi problémákat feltáró és összefoglaló olvasmány. Lehet persze vitatni egyes válaszát - hiszen senki sem rendelkezik a bölcsek kövével -, de mindig az igazi kérdéseket veti fel. Ajánlom mindenki figyelmébe.
Vitányi Iván
országgyűlési képviselő
Vissza