1.067.317

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Salgótarjániak a DON-kanyarban 1942-1943

Bartha József c. tizedes frontnaplója/Szilágyi Dezső harctudósítása

Szerző
Szerkesztő
Lektor
Salgótarján
Kiadó: Nógrád megyei Múzeumok Igazgatósága
Kiadás helye: Salgótarján
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 112 oldal
Sorozatcím: MVSEVMI Értekező
Kötetszám: 8
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 14 cm
ISBN: 963-7224-22-X
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal illusztrált. Megjelent 800 példányban.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Közel fél évszázada történt eseményeket idéznek fel a most közzétett korabeli iratok. Egy kisebb katonai alakulatunk harcainak vészterhes napjairól tudósítanak, a második világégés idejéből. 1200... Tovább

Előszó

Közel fél évszázada történt eseményeket idéznek fel a most közzétett korabeli iratok. Egy kisebb katonai alakulatunk harcainak vészterhes napjairól tudósítanak, a második világégés idejéből. 1200 ember közös sorsát, gyötrelmét, hősies helytállását ismerhetjük meg, akik közül sokakat hiába vártak haza szeretteik, hozzátartozóik. E kiadvány megjelentetésével azon hősi halált halt, s hadifogságban elpusztult több mint 500 nógrádi honvéd emléke előtt tisztelgünk, akik ma is jeltelen tömegsírokban nyugszanak Valahol Oroszországban".

A Don, a Don-kanyar, a Muhival, Moháccsal és Doberdóval mért nemzeti tragédiáink színtereként hagyományozódott a magyar köztudatban. Itt vívta veszteségteljes harcát 1942/43-ban történelmünk sokat idézett 2. magyar hadserege.
A magyar hadsereget határozott német követelésre kellett bevetni a Szovjetunió ellen, 1942 kora nyarán meginduló második nagy német támadó hadműveletnél. A Barbarossa-terv meghiúsulása, valamint az 1941/42-es téli szovjet ellentámadás során elszenvedett pótolhatatlan személyi és anyagi veszteségek arra kényszerítették a német hadvezetést, hogy az 1942-re tervezett hadműveletében nagyobb arányban vegye igénybe szövetséges hadseregeinek erejét. A magyar és német katonai vezetés 1942 januári budapesti tárgyalásai során egy, három hadtestben összefogott 9 gyalogdandárban (később könnyű hadosztályban) és egy-egy páncélos, illetve repülő kötelékben állapodott meg. Ezek alkották a 2. magyar hadsereget.
A "doni sereg" alkalmazására és feladatára nézve csak a hadszíntérre való felvonulása közben adott felvilágosítást a német véderő-főparancsnokság. Míg ez nem vált ismertté, a magyar királyi Honvéd Vezérkar azzal is áltathatta magát, hogy a kiküldött 2. magyar hadsereg szerepe nem lesz más, mint a támadó német hadseregek mögött biztosító feladatok ellátása.
A hadsereg alakulatainak szervezése már 1942 februárjában elkezdődött. Egy, az 1941/42-ben érvényes hadrendben nem szereplő, gondos válogatással összeállított hadsereg mozgósítására került sor. Személyi állományának összeállításánál a magyar hadvezetést az a cél vezérelte, hogy a kiküldendő hadsereg emberanyaga egyenlően terhelje az ország egész területét, valamint minél kisebb mértékben érintse a honvédség szempontjából legértékesebb korosztályokat. Ennek megfelelően a hadszíntérre kivonuló tényleges szolgálatot töltő sorállomány nem haladhatta meg a honvédség egész sorállományának 20 %-át. A mozgósított alakulatok az érvényes hadrend szerinti tartalékállományuknak is csak a felét vehették igénybe. A fennmaradó hányadot a 30-55 év közötti korosztályokból és a nemzetiségiekből - főleg románokból - egészítették ki.
A fegyverzeti technikai viszonylatban azonban megpróbálták a lehető legjobban felszerelni a kivonuló 2. magyar hadsereget. Fegyverzetét a honvédség összes alakulatától egyenlően elvont anyagból és a német hadseregtől remélt kiegészítésekre hagyatkozva állították össze. Vissza

Tartalom

Bevezető 3
Isten nevében 1942 - A Muszka fronton
Bartha József naplója 19
20. könnyű hadosztály lovasszázad harctudósítása
1943.1.1. - II. 28. Szilágyi Dezső harctudósítása 51
A salgótarjáni 53/III. zászlóalj személyi állományának veszteségei
/hősi halott, eltűnt, hadifogoly, meghalt/ 79
Fényképek és térképek 93
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem