Előszó
A várospolitika és a városépítés kérdései napjainkban a szűkebb szakmai körök figyelmén túl egyre jobban a széles közvélemény érdeklődésébe kerül. Felismertük, hogy a város nemcsak a termelés, a technikai, infrastrukturális hálózat és a lakóházak térbeli együttese, hanem egy olyan élő organizmus, amelyben a helyi lakosságnak az alapvető és kiegyensúlyozott munka-, és életfeltételeit is biztosítani kell. A lakosság nagyfokú érzékenységet tanúsít városa fejlődésével kapcsolatos problémák, ellentmondások iránt. Ugyanakkor aktív alkotója, résztvevője a várospolitikának, a városépítésnek.
Mindezek érzékelhetőek voltak Salgótarján 1945 utáni fejlődésében, városépítésében. Egy rövid emberöltő alatt olyan gyors politikai, társadalmi, gazdasági változások zajlottak le, melyek gyökeres változást jelentettek az itt élők életfeltételeiben, életmódjában.
A leglátványosabban ez, a város fizikai átalakításában, építésében volt érzékelhető. Ezen időszak alatt újjáépült a teljes városközpont, eltüntetve ezzel az embertelen körülményeket, új lakótelepek, infrastrukturális, kereskedelmi, szolgáltató, kulturális, oktatási, egészségügyi és sportlétesítmények épültek.
E gyors, látványos változást, gazdag időszakot a helyi politikai, társadalmi szervek, testületek és a lakosság együttesen kialakított és elfogadott várospolitikájának következetes végrehajtása tette lehetővé. Csak így valósulhatott meg egy olyan új város, melyet az itt élők maguknak építettek, otthonosnak, emberi léptékűnek éreztek. Ezt a dinamikus fejlődést azonban igazán az a városlakó érzékeli, aki ezt az időszakot szemlélőként és cselekvő résztvevőként is átélte.
Könyvemnek alapvetően az a célja, hogy elsősorban városi tanácsi és önkormányzati nézőpontból mutassa be a város építését, abba a várospolitikába ágyazva, melyet a helyi szervek és a lakosság alakított ki. Érzékeltetni kívánom azokat az általam fontosnak vélt eredményeket, intézkedéseket, eseményeket, amelyek ezt a folyamatot bemutatják.
Célom volt az is, mivel a város építéséről eddig építész szemével összefoglaló munka nem készült, hogy ezt pótoljam. Természetesen tudom, hogy a könyv keretei, terjedelme erre teljes mértékben nem adnak lehetőséget. Erre mégis azért vállalkoztam, mert megítélésem szerint az elmúlt 50 év városépítéséről csak így lehet megfelelő képet adni.
A szemléleti alapállás című fejezetben igyekeztem Salgótarján várospolitikájával, építésével, rekonstrukciójával felmerülő kérdéseket elméletileg megértetni.
Vissza