Előszó
A század elején bevezetett futószalagos gyártási rendszer óta a megmunkálási folyamatok terén a leglényegesebb újítás a rugalmas gyártórendszerek (angol rövidítése FMS) koncepciója, amely forradalmasítja a kissorozatgyártást.
Jelen összefoglalás célja a vezető magyar műszaki értelmiség széleskörű tájékoztatása. Áttekintést adunk a korszerű gyártórendszerekről, előnyeikről, problémáikról és a főbb nemzetközi kutatási-fejlesztési irányzatokról. Végül rövid összefoglalást adunk a hazai lehetőségekről.
A SZÁMÍTÓGÉPES AUTOMATIZÁLÁS ÉS A RUGALMAS GYÁRTÓRENDSZEREK FOGALMA
A szakirodalom új terminológiák sorát adja. Egyesek számítógéppel integrált gyártórendszerekről beszélnek (CIM, a magyar szóhasználatban az IAAR, Integrált Anyag- és Adat-feldolgozó Rendszerek kifejezés honosodott meg), mások a tervezés és a gyártás automatizálását emlegetik (CAD/CAM), míg vannak akik a jövő gyárait, gyárak komplett automatizálását (FA) idézik. Bármelyik rendszer felépítését vizsgáljuk is, a számi tógépek széleskörű használata meghatározó.
Az ipari termelés különböző területein a számítógépek alkalmazása egyáltalán nem újkeletű jelenség. Mintegy 20 éve tart a CAD és a CAM egyes részterületeinek ipari alkalmazása elsősorban a speciális igényeket támasztó és nagyobb költségeket is elviselő honvédelmi és katonai ágazatokban. Ami ma új, az az, hogy ez a jelenség kiterjed a termelési folyamatok különböző területeire.
Az amerikai Financial Times tömören így fogalmaz: "A termelés számítógépes automatizálása megváltoztatta az ipar gondolkodását és a gyártás gazdaságosságára a mai napig ismeretlen lehetőségeket ajánl. Mindazok a vállalatok, amelyek nem alkalmazzák az új technológiákat, rövidesen reménytelenül lemaradnak."
A magyar ipar, a vállalatok legfelsőbb vezetésének a feladata, hogy megismerje és elismerje a számítógépek széleskörű elterjedésének folyamatát, majd megragadva a kezdeményezést, irányítsa és integrálja a számítógépek általános használatát. Jelen munka elsődleges célja az, hogy ezt a folyamatot elősegítse.
Vannak olyan vállalatok, ahol a felsőszintű vezetek még nem ismeri a számítógépes automatizálás legújabb eredményeit. Igen sok igazgató abban bízik, hogy a legkorszerűbb eredmények nem elérhetők az ő vállalata szálára, vagy ha mégis kiderül ennek az ellenkezője, akkor később bőven lesz ideje a mulasztást pótolni. Az ilyen vállalatok többségét a versenytársak piaci előnyei hamarosan rádöbbentik a korábbi mulasztásokra.
A jelenlegi gazdaságirányítási elvek a vállalatoktól egyre nagyobb önállóságot várnak el mind a gazdálkodás, mind pedig a műszaki fejlesztés területén. Ha a vállalat meghatározta (újrafogalmazta) versenyképessége növelésének feltételeit, akkor felteheti a kérdést: mindezek megteremtésében hogyan segíthet a számi tógépes automatizálás?
Vissza