Előszó
Bevezetés.
1. Mit értünk az okszerű szőlőművelés alatt?
Az okszerű szőlőmüvelés alatt értjük a szőlő azon müvelését, amidőn az éghajlat és a talaj tekintetbevételével és czélunknak megfelelőleg...
Tovább
Előszó
Bevezetés.
1. Mit értünk az okszerű szőlőművelés alatt?
Az okszerű szőlőmüvelés alatt értjük a szőlő azon müvelését, amidőn az éghajlat és a talaj tekintetbevételével és czélunknak megfelelőleg - a lehető legjobb szőlőfajtákat helyesen ültetjük el s ugy müveljük, hogy lehetőleg minél több s minél jobb minőségű termést szolgáltassanak, anélkül, hogy ezáltal szőlőnk tartóssága veszélyeztetve lenne.
2. Hogyan lehet a szőlőt okszerűen művelni?
Ha a szőlőmüvelésre alkalmas vidéken a fekvést, talajt s az ott biztos diszlést igérő szőlőfajtákat szerencsésen megválasztjuk, a talajt az ültetéshez kellően előkészítjük, a beültetést, a szőlő müvelését s kezelését a mai szaktudomány s a tett tapasztalatok elvei szerint - a szőlő természetének megfelelően eszközöljük.
3. Melyek az okszerű szőlőművelésre vezető eszközök?
1. Megismerése a szőlőnövénynek s az ő tenyészetéhez megkívántató föltételeknek, úgymint a talajnak, viznek és levegőnek.
2. Megismerése a legjobb s tenyésztési czélunknak legmegfelelőbb szőlőfajtáknak.
3. A talaj helyes elkészítése; nevezetesen annak forgatása, helyes megmunkálása, trágyázása s egyéb javitása.
4. A szőlőtő szaporítása, annak oltása; uj szőlők ültetése, gondozása s a szőlőtőnek müvelésmódja, metszése; továbbá az egész éven át tartó kezelése és gondozása.
5. A szőlőnövény ellenségeinek, főleg pedig a fillokszerának, a peronosporának és egyéb betegségeknek, valamint az azok ellen alkalmazandó legjobb védekezési eljárásoknak megismerése.
Vissza