1.066.445

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Az imperializmus korszakváltásai

Szerző
Lektor
Budapest
Kiadó: Szerzői kiadás
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 191 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-440-541-X
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Ma, amikor a Szovjetunió összeomlása nyomán világszerte erősödnek az emberi lét gyökereit fenyegető fasiszta áramlatok, sürgető elméleti feladat megvizsgálni, hogy mennyire törvényszerű ez a... Tovább

Előszó

Ma, amikor a Szovjetunió összeomlása nyomán világszerte erősödnek az emberi lét gyökereit fenyegető fasiszta áramlatok, sürgető elméleti feladat megvizsgálni, hogy mennyire törvényszerű ez a folyamat, és melyek a távlatai. Mivel a fasizmus az imperializmus édes gyermeke, lelkéből lelkedzett torzszülöttje, vizsgálata nem választható el az imperializmus elemzésétől.
Az imperializmus lenini elemzése nem avult el - időszerűbb, mint valaha. De az elemzés tárgya azóta többször is alakot cserélt, és a változások számbavétele nélkülözhetetlen a fasizmus korunkbeli előretörésének értelmezéséhez. Itt kellett a munkát elkezdenem.
Hamarosan meggyőződtem róla, hogy az imperializmus formaváltozásait a kapitalizmus döntő fontosságú mozgástörvénye, a profitráta süllyedő tendenciája határozza meg. Marxisták számára ismeretes, hogy ez a tendencia a szerves összetétel növekedéséből származik, abból a módból, ahogyan a termelékenység - a termelőerők - tőkés típusú fejlődése végbemegy. A profitráta és az összetétel egymásra ható mozgása szabja meg az újratermelési ciklusok menetét, a ciklusok módosulásai pedig korszakokra osztják az imperializmus történetét, és megtestesítik egy-egy korszak vagy történelmi forma sajátosságait.
Mindez persze két-három mondatba sűrítve nem hangzik túl világosan. A téma kibontásához az elemzések és a tényszerű adatok hosszú sorára volt szükség. Így lett a készülő írás egyre terjedelmesebb, és az egykötetesre tervezett könyv, amelynek eredetileg az „Imperializmus és fasiszta veszély" címet szántam, végül is osztódással kettőre szaporodott: a jelen kötet az imperializmus korszakváltásait tárgyalja, folytatása pedig a fasizmus alapvonásait fogja feltérképezni, általánosítva három múltbeli változat - a „klasszikus" olasz és német „ideáltípus", valamint a Horthy-rendszer-jellegzetességeit.
A terjedelem megnagyobbodásához néhány különleges körülmény is hozzájárult. Az egyik az, hogy jó ideje megszűnt hazánkban a marxi elmélet szervezett tanulmányozása: pártszervezetekben sem folyik ilyen tevékenység, mert nincs marxista párt, amely ezt a munkát elemi kötelességeként elvégezné. Sokszor tehát alapfogalmakat sem használhatok anélkül, hogy ne emlékeztetnék legalább szótári stílusban a jelentésükre: nem számíthatok rá, hogy olvasóimnak - ha lesznek - kisujjukban van a marxista fogalomkészlet. Másodszor: a marxista műveltség alacsony átlagszintje miatt bőségesen idézek Marxtól - különösen a gondolatmenetet elméletileg megalapozó első fejezetekben vállalva, hogy a sűrű hivatkozások megnehezítik az olvasást; nem baj, megéri, ha legalább pár apró cseppel megkínálhatom az olvasót a tiszta marxi forrásból. Végül, a tartalmi összefüggések megkívánták, hogy olyan kérdéseket is tárgyaljak, amelyeket máskor és máshol már kifejtettem. Normálisabb viszonyok között elég lett volna hivatkozni régebbi szövegeimre; „A történelem kelepcéi" c. tanulmányom azonban, ahol ezek túlnyomórészt megjelentek, ma már gyakorlatilag hozzáférhetetlen, újabb kiadása belátható időn belül nem lesz, jobbnak láttam tehát, ha helyenként akár hosszabb részleteket is átemelek belőle szó szerint, nehogy a gondolatmenet hézagos legyen. Vissza

Tartalom

Bevezetés 5
I. Elméleti alapok
1. Az imperializmus három szakasza 7
2. A „klasszikus" újratermelési ciklus menetének és fejlődési irányának vázlata 8
3. Szerves összetétel és profitráta 20
4. A hosszú hullám 29
II. Állammonopolista kapitalizmus
1. A magánmonopolista szakasz virágzása és hanyatlása. Zuhanás a csúcsról: 1929 ősze 39
2. A Nagy Válság 42
3. Derült égből?! 44
4. Az állammonopolista kapitalizmus két alapformája 52
5. A New Deal és a Nagy Depresszió 53
6. Háború után. A „hosszú boom" 59
7. A fegyverkezés néhány gazdasági kérdése 62
8. Egyesült Államok - az „aranykor" felívelése és bukása 65
9. Olajsokk és adósságcsapda. Csomópontválság 69
10. Áttekintés. A tőke szerkezetet vált 71
III. Transznacionális monopolkapitalizmus
1. A termelékenység forradalma 73
2. Globalizálás 76
3. Repülő libák 81
4. A tőkekivitel új formája és a „harmadik világ" 83
5. A globális ciklus 88
6. Tájfun Délkelet-Ázsiában 90
7. A globális ciklus (folytatás) 92
8. Előttünk az özönvíz 95
9. Perifériák a centrumokban. Toyota kontra (?) Ford 98
10. A szolgáltató szektor térhódítása 109
11. A spekulációs hólyag. Élősdiek uralma 113
12. Kiruccanás Mexikóba 123
13. Intézményesített élősdiség - IMF&Co 128
14. Integráció és nemzetállam 137
15. Az állam funkcióváltása 153
a/ Az állammonopolizmus fő szakaszai és lényeges vonásai 153
b/ Az imperialista korszakváltás tükröződése az állam gazdaságpolitikájában 161
Összegezés 168
Függelékek
1. Hány századperc egy nyisszantás? 182
2. Egyenlőtlen csere az egyenlő csere alapján 187
3. Egy bevándorló viszontagságai a Szilícium-völgyben. (Jogállami epizód) 188
4. Daimler-Chrysler- teljes gázzal a befektetőkért! 189
5. Az angliai tömegközlekedés privatizálásáról 191

Rozsnyai Ervin

Rozsnyai Ervin műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Rozsnyai Ervin könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem