Előszó
Midőn arra határoztam magam, hogy e kicsi és igénytelen könyvecskéhez még bevezetést is irjak, az vezetett, hogy ugy láttam, szükség van ilyen bevezetésre. Nemcsak azért, hogy mentsem, magyarázzam,...
Tovább
Előszó
Midőn arra határoztam magam, hogy e kicsi és igénytelen könyvecskéhez még bevezetést is irjak, az vezetett, hogy ugy láttam, szükség van ilyen bevezetésre. Nemcsak azért, hogy mentsem, magyarázzam, indokoljam művem sok hiányát és fogyatékosságát, hanem azért is, hogy úgyszólván használati utasitást adjak könyvemhez.
Midőn ugyanis a kiadó cégtől megbizásomat kaptam, az kimondottan ugy szólt, hogy a szó legszorosabb értelmében a gyakorlat, illetve a gyakorlóorvos, vagy az annak készülő orvosnövendék számára irjak könyvet, nem pedig, hogy lehetőleg magas szinvonalu és anyagában eredeti tudományos munkát szolgáltassak, aminek a céljaira az előre meghatározott terjedelem egyáltalán nem is nyujtott volna módot. Könyvem dispositiójánál és megírásánál tehát teljesen az vezetett, hogy belegondoljam magam, nem is annyira a disciplinát elsajátitani akaró kolléga gondolatmenetébe, hanem azokba a feladatokba, melyek elé az életben küzdő nem specialista kolléga kerül. Ezen feladatok minél könnyebben való megoldásához akartam segitséget nyújtani.
Ezért a könyv beosztása, ahogy azt mindenki láthatja aki, amire nagyon kérem az olvasót, előre átnézi a tartalomjegyzéket, láthatja, teljesen eltér az eddig szokásos könyvbeosztástól. Hogy egy példát mondjak: fertőzés alapján jön létre ugy a tuberculósis, mint a syphilis, mint a diphtheria vagy a scarlat. Ezeket minden könyv tudtommal a fertőző betegségek fejezetében tárgyalja. A gyakorlatban azonban a tbc. vagy a lues, mint lappangva kezdődő, chronicus, lázzal esetleg nem járó, kisebb, nem acut panaszokat okozó betegség egészen más gondolatmenetet kiváltva fog az orvos elé kerülni, mint a diphtheriás gégecroupp vagy a scarlat.
Vissza