Előszó
A felszabadulás óta soha nem remélt mértékben fellendült magyar műszaki könyvkiadásban jelentős hely jutott a kémiai tárgyú tudományos és műszaki könyveknek is. A magyar vegyiparnak a második ötéves tervben előirányzott gyorsított ütemű fejlődése folytán időszerű volt a kémia és a vegyipar egész területét felölelő nagyobbszabású mű kiadása, nemcsak az egyetemet végzett vegyészek és vegyészmérnökök számára, hanem az alacsonyabb fokú műszaki képesítésű dolgozók és a vegyészettel kapcsolatban álló más foglalkozási ágak használatára is. A sokoldalú és változó színvonalú igények minél tökéletesebb kielégítésére a betűrendes lexikon forma látszott a legalkalmasabbnak, és ilyenre számos külföldi (német, szovjet, román, lengyel, angol, amerikai stb.) mű kínálkozott mintául. Lényeges, több éves időveszteséggel járt volna egy önálló magyar lexikon megíratása és szerkesztése, gyorsabban célravezetőnek látszott egyik bevált külföldi lexikon lefordítása, és a sajátos magyar viszonyoknak megfelelő kisebb mértékű kiegészítése, ill. módosítása.
A lexikon kiadását a Műszaki Könyvkiadó vállalta, és lefordításra az előző kiadásaiban hazánkban is jól ismert német Römpp: Chemie-Lexikon című művét választotta, egyrészt azért, mert teljesen átdolgozott új kiadásban jelent meg és így a magyar kiadás korszerűsége is biztosítottnak látszott, másrészt, mert tartalmánál, tárgyalásmódjánál és terjedelménél fogva legjobban megközelítette a kívánalmakat és a legkevesebb módosításra szorult.
A magyar olvasók kezébe adott vegyészeti lexikon terjedelmében messze felülmúl minden eddig Magyarországon megjelent kémiai művet. Több mint 20 000 cikke úgy van összeválogatva és kidolgozva, hogy vaskos kötetei egész kézikönyvtárat helyettesítenek. Benne az ipari termelésben, kutatásban, oktatásban és igazgatásban részt vevő vegyészeken kívül a kohászok, orvosok, gyógyszerészek, drogisták, kül- és belkereskedelmi dolgozók, anyagbeszerzők, fordítók is, és mindenki, aki munkája közben kapcsolatba kerül vegyészeti problémákkal, felvilágosítást talál.
Vissza