Előszó
1. Miből ismerjük meg a rómaiak életét?
A régi rómaiak nyilvános és magánéletét több forrásból tanulmányozhatjuk; ezek oly bőséges anyagot adnak, hogy abból Rómának és a hatalmas római...
Tovább
Előszó
1. Miből ismerjük meg a rómaiak életét?
A régi rómaiak nyilvános és magánéletét több forrásból tanulmányozhatjuk; ezek oly bőséges anyagot adnak, hogy abból Rómának és a hatalmas római birodalomnak évszázadokra terjedő életét alaposan megismerhetjük. E források a következők:
1. A gazdag,római irodalom. Mind a szépirodalom, mind pedig a tudományos irodalom szinte kiaknázhatatlan bányája a rómaiakra vonatkozó ismereteinknek. Livius munkáiból megismerhetjük az állami berendezést, a hadi régiségeket, Cicero beszédeiből a törvénykezési eljárást, Horatius költeményeiből az irodalmi életet; sok magánéletbe vágó adatot nyújtanak szatírái, episztolái. A szépirodalom anyagát kiegészíti a szak- és tudományos irodalom : építészet, orvostudomány, természettudományok.
2. A feliratok (inscriptiones) fára, kőre, ércbe vésett eredeti okmányok. Ma körülbelül 200.000 római tárgyú feliratot ismerünk, amelyek a Corpus Inscriptionum Latinarum címen jelentek meg nyomtatásban 16 nagy kötetben. A Feliratok vagy lelőhelyükön vannak, vagy múzeumokban gyűjtötték össze őket. Megfejtésükkel a felirattan (epigraphika) foglalkozik.
3. Emlékek. A régi római birodalom egész területén találunk templomokat, színházakat, táborokat, vízvezetékeket, temetőket stb., illetőleg azoknak romjait. E beszédes emlékek szintén vagy eredeti helyükön vannak meg, vagy múzeumokban vannak összegyüjtve. Alig van ország Európában, amelynek ne lenne több, a római életre vonatkozó tárgyakból, emlékekből álló múzeuma. Magyarországon ilyen múzeum van Budapesten, Aquincumban, Győrött, Veszprémben, Sopronban, Szombathelyen, Székesfehérvárott stb.
Vissza