Előszó
A finn-magyar barátság egészen egyedülálló jelenség. Ez egyaránt megmutatkozik az államok közti hivatalos együttműködés és a személyes kapcsolatok területén.
A barátság jóval korábbra nyúlik...
Tovább
Előszó
A finn-magyar barátság egészen egyedülálló jelenség. Ez egyaránt megmutatkozik az államok közti hivatalos együttműködés és a személyes kapcsolatok területén.
A barátság jóval korábbra nyúlik vissza, mint a finn és a magyar állam kapcsolatának hivatalos szintre emelése: arra az időszakra, amikor mindkét nemzet a tudomány, művészet és az irodalom eszközével alapozta meg önállóságát. A függetlenség, a rokonsági eszme tükröződött a hivatalos állami kapcsolatokban. A második világháború kimenete törést okozott a virágzó együttműködésben, de a kapcsolat szerencsére nem szakadt meg teljesen, amint az a jelen kötetből is kiderül. A hidegháború befejeződése és a magyar demokrácia helyreállítása jó alapot adott az újfajta együttműködési formákhoz. Ma, amikor mindkét ország az Európai Unió tagja Joggal állíthatjuk, hogy a hivatalos és nem hivatalos kapcsolatok élénkebbek, mint valaha.
Magyarország mindig is vonzó célpontot jelentett a finnek számára. Magyarország (különösen Budapest) már évszázadok óta az európai hatalmi és migrációs útvonalak kereszteződésében helyezkedik el: a finnek ezért is fordultak erre inspirációért. Ezeket az utcákat rótták a finn kulturális élet jeles képviselői, Akseli Gallen-Kallela és Mika Waltari éppúgy, mint a neves állami vezetők, köztük Kyösti Kallio, Urho Kekkonen, Mauno Koivisto, Martti Ahtisaari, Tarja Halonen és Sauli Niinistö. Manapság a politikai és a kulturális élet vezető személyiségei mellett gazdasági szakemberek, turisták, nászutasok érkeznek Magyarországra. Magyarország továbbra is Kelet és Nyugat, Észak és Dél metszéspontja. A földrajzi elhelyezkedés és a mindennapi életben is érezhető történelmi megpróbáltatások ma is izgalmas partnerré avatják az országot, mely érdekes összehasonlítási alapot kínál a finnek számára.
Az EU-tagság egy gazdasági, politikai és értékközösségbe kapcsol össze bennünket. Finnország valamivel korábban nyerte el az uniós tagságot, és az azt megelőző politikai fejlemények is eltértek a vasfüggöny másik oldalán rekedt Magyarország sorsától. Az ezután kialakult, új helyzetben kiváló lehetőség adódik arra, hogy korszerű alapokra helyezzük azt a speciális partneri viszonyt, ami a két ország közt létrejöhet. Finn részről hozzájárulhatunk a magyar társadalmi fejlődéshez: megoszthatjuk tapasztalatainkat, hibáinkat és sikereinket úgy a politikai rendszer működőképességével, mint a gazdaságpolitikával, az oktatási vagy akár a szociális és egészségügyi területtel kapcsolatban.
Vissza