Előszó
Újhodj meg Szeged!
Revive Szegedin! (azaz Újhodj meg Szeged!) írta egy ma már megsárgult kottalapra, zongora darabjának címoldalára Liszt Ferenc, miután a várost romba döntő 1879-es nagyárvíz pusztításairól értesült, s a maga eszközeivel - hangversenykörutak, Szegedhez kötődő zeneművek, jótékonysági fellépések - igyekezett segíteni városunkon. Mennyire rímel ez Ferenc Józsefnek az árvíz pusztítása utáni látogatásakor tett ígéretére: „Szeged szebb lesz mint volt!" íme, így találkozott politika és művészet, s ebben a ragyogó kézfogásban született újjá Szeged, a palotás város, az európai mércével mérhetően is modern település.
Szeged sokszor bizonyította megújulási képességeit. Polgárai évszázadokon keresztül igazolták hűségüket e tájhoz, az itt születő értékekhez, e település vonzó és kisugárzó szerepéhez. Az utóbbi több, mint száz évben Szeged elsősorban a tudomány, a kultúra, a szellem városaként hagyta ujjlenyomatát Európa térképén. S ez a város sohasem felejtett, mindig is büszke volt múltbéli értékeire. Tehetségéhez, képességéhez mérten támogatta a születő értékeket, s ezáltal mindig felelősen gondoskodott jövőjéről is.
Ez a kötet, melyet kezében tart az Olvasó, ennek különös bizonyítéka. Egy zenei tematikájú trilógia harmadik kötete, amit megelőzött a Bartók és Kodály születésének centenáriumára megjelentett két gyűjtemény, melyet e mostani, a Liszt és Szeged tesz teljessé, szegedi zenei hármaskönyvvé a nagy muzsikus bicentenáriumán. Mit igazol ez a könyv? Azt a tiszteletteljes értékfelmérést, azt a megújító szándékot és azt a minőségi munkát, mely ott lakozik városi polgárok lelkében, a szakemberek tudásában, a művészek tehetségében, a városvezetés felelősségében. Bár Liszt Ferenc soha sem járt Szegeden, zsenialitása, zeneszerzői és előadóművészi öröksége, pedagógiai tevékenysége máig itt munkál a koncerttermekben felhangzó élményekben, a tudós tanárok elemző munkáiban, a kitűnő zenepedagógusok mindennapi csodatevéseiben. A Liszt-bicentenárium megmozgatta a város intézményeit, iskolákat, kórusokat, művészeti társulatokat, s ezáltal a város lakosságát is. E kötetben tükröt tart maga elé Szeged kortárs zenei élete, de e tükörben megcsillan a múlt, és fölsejlik a jövő.
Újuljon meg Szeged! - kívánta Liszt Ferenc. S e megújulási vágy azóta is tart, ez élteti, gyarapítja, szépíti mindennapjainkat. S ha Lisztet annak idején az első „szupersztárok" közé sorolták reménykedjünk, hogy ma is lesznek olyan „szupersztárok", akik kétszáz év múltán is értékeset és érvényeset tudnak mondani a világról. Mindennap mondhatjuk Szeged szebb lesz, mint volt, és hogy Újhodj meg Szeged!
Dr. Solymos László alpolgármester
Vissza