Előszó
Előszó a „Figyelő"-ben megjelent kiadáshoz.
A „Figyelő" márciusi füzetében megjelent bírálati észrevételeim némileg arra köteleznek, hogy hiteles tényadatokkal mutassam ki, mikép lenne...
Tovább
Előszó
Előszó a „Figyelő"-ben megjelent kiadáshoz.
A „Figyelő" márciusi füzetében megjelent bírálati észrevételeim némileg arra köteleznek, hogy hiteles tényadatokkal mutassam ki, mikép lenne kiigazítható az, mit Bánóczi József jutalmazott pályaművében hibáztatok és pótolható, a mit abban hiányosnak tartok.
Úgy vélem, alkalmasabban tehetem ezt, ha a Révaira vonatkozó tanulmányaim eredményét feldolgozotton külön biographiaként teszem közzé.
Erre egyébként is már jóval előbb nógatának irodalomtörténetünk azon kedvelői, kiknek némi tudomásuk van arról, mily közelről érintkeznek tanulmányaim Révai M. életének azon viszonyaival, melyekről a tudományos kíváncsiság mindeddig még az illetékesebbeknek vélt tanúktól is inkább csak összefüggetlen adatszálakat nyerhetett.
És csakugyan jobb alkalom nyílik így mindazon viszonyoknak körülményesebb földerítésére, melyek Révai M. szellemi kialakulásával kapcsolatban egyszersmind a rá hatott tényezőket is illetékesebben tüntetik elénk: meg így a nemzeti ébredés korszakának szerényebb mozzanatait is szemléltetőbben ismertetve, annak concretebb felfogására segítnek.
Kevesbbé tehetném ezt a birálati észrevételeknek, ha még oly részletes folytatásával, vagy pótjegyzetek közlésével.
Révai pályájának e másik képe alkalmul szolgálhat arra, hogy a nyelvbajnok iránt melegebben érdeklődő vonásonként egybevethesse ezt amavval és tárgyszerűbb felfogást szerezhessen róla; - ha pedig erre mindkettőt elégtelennek találja, külön tanúlmánynyal igyekezzék e további nyomozásra buzdító feladatnak sikeresebb megöldásához járulni. - Minden mozzanat, mely ehhez közelebb juttat, irodalmi nyereségül tekinthető.
Vissza