Előszó
Az Általános növénytermesztéstan után elkészült a Részletes növénytermesztéstan c. egységes főiskolai jegyzet is.
Az általános növénytermesztéstan ismeretekkel az volt a célunk, hogy széleskörű, sokoldalú alapismereteket adjunk. Azt hisszük, ez sikerült is, mert hétféle (talajtani, agrometeorológiai, talaj műveléstani, trágyázástani, öntözéstani, növényvédelmi, valamint gyomnövény ismereti) anyagrész birtokában széleskörű alapismeretekkel vérteztük fel hallgatóinkat.
A Részletes növénytermesztéstan c. egységes főiskolai jegyzet szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozik. A szántóföldi növényeket Dr. Grábner Emil magyar szerző szerint csoportosítottuk. Grábner a szántóföldi növényeket felhasználásuk szerint 6 csoportba osztja: I. Gabonafélék. II. Hüvelyes növények, III. Gumós- és gyökérnövények. IV. Ipari növények. V. Fűszer- és illatos növények. VI. Takarmánynövények. A hat csoport oktatását két félévre szétosztva oktatjuk. Az első félévben tárgyaljuk a Gabonafélék, a Gyökér- és gumós növények, az Ipari növények és a Fűszer-, illatos- és gyógynövények c. csoportot. A második félévben pedig a Hüvelyes növények, a Takarmánynövények, valamint a Legelő- és rétgazdálkodási fejezetek oktatására kerül sor. E rövid ismertetés alapján világosan bontakozik ki a mezőgazdasági oktatás szántóföldi növénytermesztési ága.
A részletes növénytermesztéstan gyakorlati tudomány, amely az általános részben szerzett ismeretek felhasználására tanít. Ismerteti az egyes gazdasági növények származását, jelentőségét, használhatóságát, botanikai és biológiai jellemzését, fajtáit, változatait, éghajlati- és talajigényét, tápanyagszükségletét, talaj előkészítő-, vetési-, ápolási- és betakarítási munkáit, a leggyakrabban előforduló növényi- és állati kártevőket, valamint az ellenük való védekezést.
A jegyzetben csak a legfontosabb szántóföldi növényeket vesszük sorra és termesztésüknek is csak a legfontosabb mozzanatait ismertetjük. Az ismétlések elkerülése végett az általános részben tanultakra csak utalunk. Az üzem (gazdaság) talaja és éghajlata, a rendelkezésünkre álló gépek, felszerelések száma és minősége stb. eltérő módszerek alkalmazását teszi szükségessé. Ezenkívül az évről évre változó időjáráshoz is alkalmazkodnunk kell. Gazdaságosan termelni ezért csak az tud, aki jól ismeri üzemének (gazdaságinak) természeti és közgazdasági tényezőit, valamint a termelés fogásaiban gyakorlatra tett szert. Éppen ezért szükséges és nélkülözhetetlen az általános rész megismerése után a részletes rész tárgyalása, vagyis a tárgy tanulásának gyakorlati része is.
Vissza