Előszó
Egy izgalmas és érdekes összeállítást tart kezében az olvasó. Izgalmas mindazoknak, akik egy-egy részletét személyesen is átélték és érdekes a "kívülálló" érdeklődőnek is.
Ez egy, csak mintegy negyedszázadon át működött középiskola története. Legalábbis, ami a keretét illeti. Tartalmában azonban több száz, az évek során felnőtté váló gyerekember története és sorsa. Iskolánk alapításának előzményeit, körülményeit sajnos nem ismerjük, nem sikerült nyomára akadnunk. Sokszor, sokan - bizonyíték nélkül - arról beszéltek, hogy egy valamikori Kolozsvár-i Mátyás király gimnázium nyomán alakult meg a Trianoni Békeszerződés után a budai iskola. Sajnos nem lehetett már kideríteni, hogy volt-e az I. Világháború előtt Kolozsvárott egy „előd" gimnázium, de ha volt is, akkor is ebből az iskolából tanár vagy diák nem jött át Magyarországra. Románia pedig - több forrásból is tudjuk - igyekezett eltüntetni minden adatot, nyomot, amely a magyarok korábbi erdélyi jelenlétére utalhatott volna. Feltételezhető, hogy az elszakított területekről menekültek számának növekedése miatt fokozott igény jelentkezett az iskolák befogadó képességének fokozására.
Kötetünk szerkezete az alábbi:
I. Bevezetés
II. Az iskola alapítása, működésének áttekintése iskolaévek szerint III. Iskolánk története, tanáraink életútja
IV. A cserkészélet
V. Kiválóságaink a tudomány, a sport, a közélet vagy művészet területén
VI. „60 év". Egy évfolyam életpályája, önvallomások
VII. A Mátyás gimnázium diákjainak utóélete
VIII. A II. Világháború áldozatai Az iskolatörténet összeállítása többször, többek fejében és tevékenységében is megfordult. Gaál Levente hagyatékából, aki széleskörű gyűjtő munkát végzett, rendelkezésre áll egy rövid összefoglaló, amely szorosan az iskolatörténettel foglalkozik, valamint egy szinte teljes, az évek során ott működött tanárok részletes életrajza.
Vissza