Előszó
Az elmúlt 20 év alatt a polgári repülés ugrásszerű fejlődésen ment keresztül. A kis teljesítményű repülőgépek és korszerű helikopterek mellett egyre inkább tért hódítanak a nagy befogadóképességű repülőgépek és napjainkban kerül sor a szuperszonikus (hangsebesség feletti) utasszállító repülőgépek üzembeállítására.
A korszerű, nagy befogadóképességű és nagysebességű repülőgépek, valamint helikopterek nagy teljesítménye és hatótávolsága bonyolult fedélzeti rendszerek alkalmazását tette szükségessé. Ennek következtében a repülőgépek hajózó és földi műszaki kiszolgáló állományának is bővítenie kell elméleti és szakmai ismereteit.
Ezt a tankönyvet azzal a céllal készítettük, hogy elősegítsük a repülőgépszerelői képzést azzal, hogy alapfokú ismereteket adunk a repülőgép villamos és műszerberendezéseiről.
Jellegét tekintve a tankönyv elsősorban a szakma már meglevő tananyagát rendszerezi és foglalja olyan egységbe, amely elősegíti a repülőgép villamos és műszerberendezések megismerését. A tankönyv leíró jellegű, elsősorban repülőgépszerelő (sárkány és hajtómű) tanulók részére készült. A rendkívül szerteágazó ismeretanyag alapjainak megismerése és elsajátítása a könyv alapvető célja.
Az egyes fejezetek szakmai részletezése a sárkány és a hajtómű, ill. azok villamos és műszerberendezései összefüggéseinek bemutatása miatt szükséges.
A számos fedélzeti berendezés és rendszer felépítésének, működésének, szerelésének alapos elsajátítása köteteket és sok száz tanórát igényelne. Ez azonban a repülőgépszerelők részére nem cél. Mindezekről az általános műveltség kialakítása, az összefüggések megláttatása a működési elvek megismertetése a fontos, az, hogy a repülőgépszerelők a fedélzeti villamos és műszerberendezésekhez avatatlanul ne nyúljanak hozzá, munkájuk során az ismeretanyagot a szerelő tevékenységük tudatossá tételére felhasználják és a későbbiek folyamán a villamos ismereteiket továbbfejlesszék. Megjegyezzük, hogy ez a tankönyv a maga nemében úttörő szerepet tölt be, tudásanyaga nem tekinthető teljesnek, mert a repülőgéptechnika szakadatlanul fejlődik, s emiatt rendszeres továbbképzésre van szükség!
Vissza