Előszó
Részlet a könyvből:
"A gondolat közlésének írásos formája korunk társadalmi életének nélkülözhetetlen velejárója. A könyvtár, mint az önképzés, a szakmai tájékozódás, a kutatás és az igényes szórakozás színtere erősen érdekelt a gondolatközlés szervezésében. E munkának egyik fontos eszközét jelentik a különféle könyvtári kiadványok, amelyek elősegítik a könyvtári gyűjteményekbe: a könyvekbe és a periodikumokba zárt szellemi javak kiszabadítását és aktivizálását. A III. országos könyvtárügyi konferencia nem véletlenül hívta fel az érdekeltek figyelmét a könyvtári és szakirodalmi tájékoztatás reprográfiai és sokszorosítási kapacitásának a megteremtésére. E nélkül elképzelhetetlen a rendszeres informálás, az igények fejlesztése, a "társadalmi cselekvés" ösztönzése.
A könyvtári kiadványok és tájékoztatók változatos műfajai (a meghívók, a könyvtárhasználati útmutatók, az ajánló bibliográfiák, jegyzékek és katalógusok, a röplapok, könyvjelzők, plakátok stb.) más-más tartalmi és formai problémákat vetnek fel. Ahhoz, hogy bármilyen nyomtatvány elkészüljön és igazán hatékony legyen, nem elegendő kifogástalanul megfogalmazni a szöveget, hibátlanul és áttekinthetően összeállítani az adatokat, hanem a leírtakat szerkeszteni, tipografálni, korrigálni kell, és végül még hátravan a munkák másik fele: a műszaki szerkesztés, a szedés vagy a leírás, a tördelés, a nyomtatás vagy a sokszorosítás, a fűzés, kötés stb.
A feladatok ellátásához szükséges ismeretekkel és készségekkel - bizonyos szinten - már rendelkeznek a könyvtári és a szakirodalmi tájékoztatás dolgozói, különösen a könyvtári propagandisták és a reprográfusok. Elsősorban nekik szántuk ezt a kézikönyvet továbbképzés és az ismereteik elmélyítése céljából.
Az egyes fejezetek szerzői több évtizedes szerkesztői, tipográfusi, nyomdászati, reprográfusi és könyvtárosi tapasztalattal rendelkeznek. Egy korábbi tíznapos tanfolyam keretében előadták e témakör legszükségesebb elméleti és gyakorlati tudnivalóit. Ezeknek az ismereteknek - Írásban is elmondható - részeit adjuk közre könyvünkben.
A gyűjtemény a kiadványkészítés műveleteit, valamint a nyomdai és reprográfiai ismeretek alapjait foglalja össze, különös tekintettel a könyvtári szükségletekre. A legfőbb haszna talán az, hogy benne - szándékunk szerint - minden, a témára vonatkozó lényeges tudnivaló egy helyen megtalálható. így betöltheti a segédkönyv szerepét. A könyvben a munkafolyamatok - a tervezéstől a kivitelezésig - meghatározott logikai sorrendben követik egymást. A szorosan vett kiadványkészítési és reprográfiai fejezetek mellett "járulékos" ismeretek is szerepelnek a kötetben. Ezekkel szeretnénk bővíteni a könyvtárosok szakmai felkészültségét. De e néhány fejezet azért is hasznos lehet, mert -anélkül, hogy elveszne a részletekben- átfogó tájékoztatást nyújt, és ösztönöz további ismeretek megszerzésére. Ehhez, valamint egy kis szakmai kézikönyvtár megalapozásához ajánljuk a fejezetek végén található irodalomjegyzéket."
Vissza