Előszó
A tanulmánykötet, melyet most az olvasó a kezében tart, intézetünk - a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum - kiadványainak, a „RETÖRKI Könyvek" tervezett sorozatának második...
Tovább
Előszó
A tanulmánykötet, melyet most az olvasó a kezében tart, intézetünk - a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum - kiadványainak, a „RETÖRKI Könyvek" tervezett sorozatának második megjelent kötete. Tárgya: 1989. Ez az esztendő a pártállam utolsó éve. Az év során a párt fokozatosan háttérbe szorult az állami irányítással szemben és felkészült az egyre biztosabban elkerülhetetlen rendszerváltásra. Erre késztették a nemzetközi és a hazai változások. A kétpólusú világhatalmi rendszer felbomlása, a Szovjetunió kényszerű visszavonulása, itthon az 1987-es Lakiteleki Találkozótól számítva, az ellenzéki mozgalmak és pártok alakulása.
Bár a rendszerváltás az első szabad választásokkal következik be 1990- ben, ám ez az esemény is egy történelmi folyamat egyik fordulópontja. Vannak évtizedekre visszanyúló előzményei és éveket, évtizedeket meghatározó következményei. Ebben a folyamatban az 1989-es esztendő jelentőségét az adja, hogy az év során eldőlt minden, ami a hazai rendszerváltás jellegét, módját, végső soron társadalmi és nemzeti következményeit meghatározta.
A kötet tanulmányait az intézet belső és külső munkatársai írták, szakmájukat, személyes tapasztalataikat, tudományos munkásságukat és életkorukat tekintve is egymástól sokban különböző személyek. Történész, politológus, jogtudós, kommunikációs szakember vizsgálja a nyolcvankilences történések egy-egy szeletét, a rendszerváltás közép-európai összefüggéseit, az amerikai szerepvállalást, az egyre erősebben kibontakozó hazai hatalmi, pártpolitikai ellentéteket és pozícióharcokat. Természetes hát, hogy nemcsak tematikában, de a megközelítés módjában, kifejtésében és stílusában is eltérő jellegűek a kötet tanulmányai. Ám a szemléleti közelség, az események és okaik megértésének és feltárásának szándéka s maga az 1989-es év, mint a vizsgálódás tárgya összeköti azokat a szerkesztő, M. Kiss Sándor tudósi közreműködésével.
Vissza