Fülszöveg
A közigazgatás ellenőrzési-bírságolási tevékenysége komoly, tudományos téma. Ilyenként - gondolnánk - teljesen érdektelen. Mégis, a média tele van az ellenőrzés-bírságolás kérdését empirikusan vizsgáló anyagokkal.
Nem hiszik? Pedig így van!
A nyugdíjas színésznő lakása mellett illegálisan működő zajos, környezetszennyező műhely, amelyet az önkormányzat évek óta képtelen bezáratni. A főváros egyik legfrekventáltabb pontján, az egyébként hármas állami védelem alatt álló Citadellán engedély nélkül épített és egész szezonon keresztül, bizonyára jó haszonnal működtetett étterem-terasz. Az illegális erdőpusztítás, amely következtében pl. az Ózd környéki erdők 80%-át letarolták-ellopták. Az illegális szemétlerakás, aminek következtében a települések környékén az erdők-mezők néha inkább egy szemétlerakóra emlékeztetnek. Vagy vegyünk néhány „klasszikus" témát, amelyre a köznyelv már saját terminológiát is talált: „olajszőkítés", „borpancsolás". Mind-mind a médiában széles körben tárgyalt...
Tovább
Fülszöveg
A közigazgatás ellenőrzési-bírságolási tevékenysége komoly, tudományos téma. Ilyenként - gondolnánk - teljesen érdektelen. Mégis, a média tele van az ellenőrzés-bírságolás kérdését empirikusan vizsgáló anyagokkal.
Nem hiszik? Pedig így van!
A nyugdíjas színésznő lakása mellett illegálisan működő zajos, környezetszennyező műhely, amelyet az önkormányzat évek óta képtelen bezáratni. A főváros egyik legfrekventáltabb pontján, az egyébként hármas állami védelem alatt álló Citadellán engedély nélkül épített és egész szezonon keresztül, bizonyára jó haszonnal működtetett étterem-terasz. Az illegális erdőpusztítás, amely következtében pl. az Ózd környéki erdők 80%-át letarolták-ellopták. Az illegális szemétlerakás, aminek következtében a települések környékén az erdők-mezők néha inkább egy szemétlerakóra emlékeztetnek. Vagy vegyünk néhány „klasszikus" témát, amelyre a köznyelv már saját terminológiát is talált: „olajszőkítés", „borpancsolás". Mind-mind a médiában széles körben tárgyalt témák, amelyek a közigazgatás ellenőrző-bírságoló tevékenységével, pontosabban annak eredménytelenségével foglalkoznak.
A történetek eléggé egy kaptafára készülnek. Van az ügyes ügyeskedő, és vele szemben van az ügyetlen-tehetetlen állam. Az ügyeskedők gyakran nem is ügyesek, de a történet végére így-vagy úgy nyernek, a tehetetlenkedő állam pedig alulmarad.
A harmadik szereplő, aki az egész történet igazi vesztese, legtöbbször meg sem jelenik a történetben. Az esetek többségében ugyanis túl sokan lennének. Mi mindannyian (a közösség, a társadalom) ott szerepelhetnénk a történetben a póruljárt királyfi, vagy modernebb kifejezéssel: a balek, a lúzer szerepében. Ez a könyv, illetve a mögöttes kutatás arra tesz kísérletet hogy megvizsgálja, vajon a média történetei egyedi, atipikus esetek, vagy az állam, a közigazgatás tényleg olyan tehetetlen, mint amilyennek ezekben a történetekben látszik. Másként fogalmazva meg ugyanezt: az empirikus társadalomtudomány módszereivel azt vizsgáljuk, hogy a közigazgatás ellenőrző-bírságoló tevékenysége valóban eredménytelen-e, illetve mennyire eredményes? A kutatás megkísérli feltárni azokat az okokat is, amelyek a közigazgatás eredményessége vagy eredménytelensége mögött állnak.
Vissza