1.068.961

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A békéscsabai MÁV-diákotthon fél évszázada

1948-1998

Szerző
Békéscsaba
Kiadó: "A vasút a gyermekekért" Alapítvány Diákotthona
Kiadás helye: Békéscsaba
Kiadás éve:
Kötés típusa: Vászon
Oldalszám: 264 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 29 cm x 21 cm
ISBN: 963-03-4831-4
Megjegyzés: Színes és fekete-fehér fotókkal illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A második világháborút követő újjáépítés egyik jelszava volt: arccal a vasút felé. A vasúti közlekedés feltételeinek megteremtése mellett ez azt is jelentette, hogy a MÁV a rá kezdetektől jellemző... Tovább

Előszó

A második világháborút követő újjáépítés egyik jelszava volt: arccal a vasút felé. A vasúti közlekedés feltételeinek megteremtése mellett ez azt is jelentette, hogy a MÁV a rá kezdetektől jellemző szociális gondoskodás keretében törődhetett a vasutasok életével, a vasutasgyermekek életminőségének javításával. Ennek köszönhető, hogy 1948. szeptember 1-jén megnyitotta kapuit a MAV békéscsabai nevelőintézete.
A kezdetek óta eltelt fél évszázad alatt itt nevelkedett sok száz vasutasgyerek számára a gyönyörű környezetben elhelyezkedő épületek jelentették az otthon biztonságát. Sokak számára az intézmény által biztosított lehetőségek alapozták meg a társadalmi felemelkedés útját. A nyugodt körülmények, az állandó nevelői felügyelet jobb tanulmányi eredmények elérését, számtalan sikeres életpálya alapjait teremtették meg. A szegényebb sorsú vasutasgyerekek az otthoninál jobb körülmények között élhettek, a szép környezet és az áldozatos pedagógusi munka hatására igényesebbé váltak önmagukkal és környezetükkel szemben. Anyagiakban ki nem fejezhető értékeket teremtett az intézmény az emberi léptékkel nagy időnek számító 50 év alatt.
Természetesen az alapító, a Magyar Államvasutak is sokat nyert az intézmény működtetésével, hiszen azok a dolgozók, akik biztos helyen, jó kezekben tudhatták gyermekeiket, figyelmesebben és elkötelezettebben látták el egész embert kívánó szolgálatukat.
A jeles évforduló jó alkalom a visszatekintésre. Örömmel állapíthatjuk meg, hogy a rendszerváltás vihara sem söpörte el az intézményt. Az új helyzethez alkalmazkodva a MÁV Rt. a nagy hagyományokkal rendelkező gyermekintézményeit alapítványi formában működteti.
Amikor a kedves olvasó, az egykori és mai nevelő, diák, munkatárs, támogató figyelmébe ajánlom a diákotthon fél évszázados történetét bemutató kötetet, kérem, hogy tisztelettel emlékezzen az alapítókra és mindazokra, akik áldozatos munkájukkal a magyar vasút egyik sikeres intézményévé tették a békéscsabai diákotthont. Vissza

Tartalom

Tóth Árpád: Köszöntő (részlet) 2
Előszó - Szabó Miklósné 5
Dorothy Law Nolte: Ha egy gyerek... 6
AZ INTÉZMÉNY TÖRTÉNETE 7
Történelmi előzmények (Áttekintés) 9
1948-1956 / A fiúkorszak 15
1956-1987 / A lánykorszak 75
1987-1998 / A koedukáció időszaka 153
AZ EGYKORIAK SZEMÉVEL 201
1. Így gondolok vissza... 203
2. Élménymorzsák 205
3. Szeptembertől vakációig 213
ADATTÁR 229
SAJTÓBIBLIOGRÁFIA 255
Sziget (Utószó gyanánt) - Rencsi Ferenc 261
Gábor Andor: Évfordulón (részlet) 263
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem