Előszó
Részlet:
Ez alkalommal arról akarunk szólani, miként alkalmazhatjuk a reinkarnáció elméletét társadalmi kérdések és feladatok megoldásánál. Azt hiszem, egyetértenek velem, ha azt állítom, hogy...
Tovább
Előszó
Részlet:
Ez alkalommal arról akarunk szólani, miként alkalmazhatjuk a reinkarnáció elméletét társadalmi kérdések és feladatok megoldásánál. Azt hiszem, egyetértenek velem, ha azt állítom, hogy minden értelmes egyénnek kell, hogy az életről valamely határozott nézete legyen, amelyre cselekedeteiben támaszkodjék, mert anélkül az élet értelmetlen, sőt elviselhetetlen lenne; szóval nem élhetünk anélkül, hogy meg ne kiséreljük megvilágitani és megoldani az élet ama rejtélyeit, amelyek bennünket érintenek. Azt is be fogják látni, hogy meg kell ismernünk, meg kell értenünk saját magunk természetét és az emberiség fejlődésének lehetőségét, hogy megállapithassuk, hogyan alakithatnánk egy olyan társadalmat, amelyben minden egyénnek alkalma volna, hogy fejlődjék és kifejtse azokat a benne levő tehetségeket, amelyeket magával hoz az életbe. Az olyan társadalom, amely nem ad ilyen lehetőséget minden tagjának, amely nem a testvériség nagy eszményén alapszik, az a társadalom nem lehet tartós, mert testvéri szeretet nélkül az egyén sem lehet boldog.
Előre kell bocsájtanom, hogy amit előadni akarok, nem a Teozófiai Társulat dogmája, mert a teozófiának nincs is dogmája; sőt a reinkarnáció nem is kizárólag a teozófia tanitása. Minden kutatónak módjában áll e tant a gyakorlati, a való életre alkalmazni; minden kutatónak szabadságában áll, hogy elfogadja vagy visszautasitsa, de ha a teozófus maga elfogadja a reinkarnáció tanát, mint a természet egyik törvényét, ugy életét e tan szabályai szerint kell berendeznie, anélkül, hogy azt másokra is ráerőszakolni igyekeznék. Önök, kik valószínűleg nem teozófusok, önök is teljesen szabadon itélhetik meg, hogyan akarják az életre alkalmazni a reinkarnáció elméletét. Ha megértik a tanitást, akkor önök is épp ugy, mint én, képesek lesznek összeegyeztetni a társadalmi kérdésekkel. Itt csak értelmükre, itélőképességükre hivatkozom, nem akarom eszméimet önökre erőszakolni, csak előadni, megmagyarázni akarom azokat. Ha megértették a tant, fölhasználhatják vagy visszautasithatják tetszésük szerint.
Vissza