Előszó
Önállóan, a nemzetállam klasszikus szabályozó funkcióit megtartva, vagy az együttműködés olyan formáját választva, amelynek keretében a kompromisszumok sora korlátozza a nemzeti érdekek...
Tovább
Előszó
Önállóan, a nemzetállam klasszikus szabályozó funkcióit megtartva, vagy az együttműködés olyan formáját választva, amelynek keretében a kompromisszumok sora korlátozza a nemzeti érdekek érvényesülését van nagyobb esély a gazdaság fejlődésére, az állandóan változó világgazdasági rendben elért pozíciók megtartására, ill. megerősítésére? A kérdés nem újszerű, a politikai és a gazdasági elit már a XIX. században kísérletet tett ennek megválaszolására. Az elköszönő XX. században az első, majd különösen a második világháborút követően (a megváltozott geopolitikai helyzet következtében még inkább) előtérbe került a válaszadás igénye. Tehát nem a kérdés, hanem az arra adható válasz újszerű.
Jegyzetünk a regionális gazdasági integrációk tárgyalását a makrogazdasági összefüggések vizsgálatára korlátozza. Nyilvánvaló azonban, hogy a regionális integrációk kialakulása, fejlődése, eredményei és kudarcai aligha érthetők meg az adott térség szellemi, vallási, ideológiai, gazdaságföldrajzi, etnikai, történelmi, geopolitikai előzményeinek és adottságainak ismerete nélkül. Terjedelmi korlátok miatt az utóbbiak részletes tárgyalására nincs lehetőségünk; ezt a hiányt egyrészt az irodalom, másrészt a későbbi stúdiumok hivatottak pótolni. A jegyzet az „Integrációk gazdaságtana" c. tárgy előadásaihoz kapcsolódik, de ajánlható mindazoknak, akik a gazdasági integráció formáit, működésük jellemzőit kívánják jobban megérteni.
A jegyzet első fejezete az integrációelmélet alapjait foglalja rendszerbe; áttekintést ad az integrációt kiváltó belső (nemzetgazdaságtól függő) és külső (az adott nemzetgazdaságtól független) okokról; összefoglalja a funkcionalista és a föderalista iskolák alapvető jellemzőit, valamint az integráció mérésének lehetőségeit.
A második fejezet a regionális gazdasági integrációs formák jellemzőit, típusait rendszerezi. Áttekinti az integrációban résztvevők motívumainak azonosságából, ill. különbözőségéből származó következményeket.
Vissza