1.062.439

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Református egyházlátogatás a Borsod-Gömör-Kishonti Egyházmegyében 1665, 1668, 1669

A Tanító dicsértetik Hallgatóitól mindenekben

Szerkesztő
Sárospatak
Kiadó: Sárospataki Református Kollégium Tudományos Gyűjteményei
Kiadás helye: Sárospatak
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 141 oldal
Sorozatcím: Acta Patakina
Kötetszám: 13
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-210-314-9
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A Sárospataki Református Kollégium Tudományos Gyűjteményeinek Levéltára a 17-18. századi felső-magyarországi református egyház életének több jeles dokumentumát őrzi. Ezek részben egyházlátogatási... Tovább

Előszó

A Sárospataki Református Kollégium Tudományos Gyűjteményeinek Levéltára a 17-18. századi felső-magyarországi református egyház életének több jeles dokumentumát őrzi. Ezek részben egyházlátogatási jegyzőkönyvek. Az itt fellelhető legkorábbi vizitációs forrásokat az Osiris Kiadó tette közzé: Dienes Dénes (szerk.): Református Egyház-látogatási jegyzőkönyvek 16-17. század. Millenniumi Magyar Történelem, Források, Budapest, 2001. E kiadványnak a jelen kötet, a kronológiai rendet tekintve, közvetlen folytatása.
A Borsod-Gömör-Kishonti Református Egyházmegye a nevében jelzett vármegyéken kívül hevesi és abaúji területekre is kiterjedt, a Tiszán inneni református egyházvidék legnagyobb egyházmegyéje volt. A 17. század második felének egyházlátogatásai csaknem 200 egyházközséget vettek számba a kebelében. Az gyülekezetek jelentős része a hódoltság területén élt, meglehetősen zaklatott körülmények között. A lét- és vagyonbiztonság alacsony színvonalon állt, falvak néptelenedtek el, majd települtek újra egykét évtizeden belül. Ennek tulajdonítható, hogy ezen a vidéken a vizitációs jegyzőkönyvek elsősorban az egyházközségek vagyoni helyzetét rögzítették. A vizitációs feljegyzés jogbiztosító iratnak számított, amit a tanúk pontos megnevezése egyértelműen jelez. Pusztásodás és újratelepülés változó világában biztos alapnak számított az egyházközségi élet újjászervezésében az egyházlátogatók által rögzített jegyzőkönyv.
A korabeli bizonytalan viszonyokból adódott - lévén az utazás sem veszélytelen - az a gyakorlat, hogy az egyházlátogatók nem mentek el minden gyülekezetbe. Egy-egy központi fekvésű községben telepedtek meg, s a környező gyülekezetek „hites" emberei jelentek meg a vizitátorok előtt a lelkész vezetésével. Itt mondták jegyzőkönyvbe a gazdasági adatokat, szóltak a kirívó problémákról, ha voltak ilyenek. Beszámolóikból a gyülekezeti életre kevésbé, az egyházközség gazdasági helyzetére annál inkább vonhatunk le következtetéseket.
A közölt forrásanyagnak az eredeti dokumentumai egy valaha kötetbe foglalt protokollum lapjain találhatók, idők folyamán az eredeti kötéstábla elkallódott. Vissza

Tartalom

Bevezetés 5
Egyházlátogatás 1665 7
Egyházlátogatás 1668 70
Egyházlátogatás 1669 104
Egyházlátogatás 1669 után 121
Zsinati végzések 124
Jegyzetek 125
Mértékek, pénzek, szómagyarázatok 131
Helynevek 136
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem